Su-30MKV (MK2) (w kodzie NATO: Flanker-C) Boliwariańskich Narodowych Sił Powietrznych Wenezueli (Wikimedia Commons)

Bogota: wenezuelskie myśliwce naruszyły naszą przestrzeń powietrzną

Kolumbia twierdzi, że dwa myśliwce Wenezueli weszły w ich przestrzeń powietrzną bez ostrzeżenia lub zezwolenia. Bogota oświadczyła że samoloty wkroczyły do kolumbijskiej przestrzeni powietrznej, dwa razy w sobotę rano. Przed powrotem do Wenezueli myśliwce przeleciały nad bazą wojskową znajdującą się w regionie Alta Guajira nieopodal granicy.

Kolumbijscy urzędnicy zażądali wyjaśnienia od władz Wenezueli, która jeszcze nie wydała komentarza w tej sprawie. Stosunki pomiędzy obu krajami są napięte.

?Początkowo samoloty wojskowe Wenezueli wkroczyły na 2,9 km (1,8 mili) w głąb kolumbijskiej przestrzeni powietrznej,? podaje oświadczenie Ministerstwa Obrony Kolumbii.

Myśliwce wróciły do Wenezueli, a następnie ponownie wdarły się w przestrzeń powietrzną Kolumbii na odległość 2,3 km (1,4 mili) na zachód od granicy przed odlotem w kierunku Castilletes na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Według ministerstwa obrony samoloty przeleciały nad baza wojskowa w regionie La Flor.

Operacje transgraniczne

W dniu 19 sierpnia Wenezuela zamknęła większość przejść granicznych wzdłuż długiej, porowatej granicy z Kolumbią i rozpoczęła dużą operację zwalczania przemytu.

Ponad 1000 Kolumbijczyków żyjących wzdłuż granicy z Kolumbią zostało wygnanych w związku z oskarżeniami od rzekome zaangażowanie zarówno w gangi przemytników lub grupy paramilitarne. Tysiące innych uciekło, obawiając się represji.

Kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos skrytykował jednostronną decyzję swego wenezuelskiego odpowiednika i wezwał ambasadora w Caracas na konsultacje.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro odwzajemnił ten gest godziny później. Minister Spraw Zagranicznych Kolumbii Maria Angela Holguin i Minister Spraw Zagranicznych Wenezueli Delcy Rodriguez, spotkali się w Ekwadorze w sobotę, aby spróbować znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.

Oświadczenie mówi, że rozmowy przebiegły pozytywnie, torując drogę do szczytu pomiędzy prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem i jego wenezuelskim odpowiednikiem Nicolasem Maduro.

Minister Spraw Zagranicznych Kolumbii Maria Angela Holguin powiedziała, że Wenezuela musi wyrazić zgodę na zjednoczenie setek rodzin rozdzielonych przez zamknięcie granicy.

Wenezuela poinformowała o wielkim sukcesie w jej anty-przemytniczej operacji. Rząd Wenezueli mówi, że kraj cierpi z powodu aktywności gangów, które działają w strefie przygranicznej. Przez wiele lat, subsydiowane przedmioty z Wenezueli, włączając w to tanią benzynę, sprzedawano za znacznie wyższe ceny po kolumbijskiej stronie granicy.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.