Fot. Twitter via @michaldworczyk.

Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego

W dniu 20 listopada br. w Ożarowie Mazowieckim podpisano kontrakt na dostawę dla Wojska Polskiego 1.000 egzemplarzy Bojowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BBSP) klasy mikro WARMATE.

W poniedziałek, 20 listopada br. w siedzibie firmy WB Electronics S.A., w hali produkcji budynek ?P?, przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i wiceministra Michała Dworczyka odbyła się uroczystość podpisania kontraktu na dostawę 100 zestawów amunicji krążącej BBSP klasy mikro WARMATE (jeden zestaw będzie liczyć 10 egzemplarzy bezzałogowców). Wartość umowy to ponad 100 mln PLN, a termin zakończenia dostaw to 2018 rok.

Pierwsze zestawy mają trafić jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojsk Specjalnych oraz oddziałów lekkiej piechoty Wojska Polskiego (Wojsk Obrony Terytorialnej ? przyp. red.). Formalnie zamawiającym jest Jednostka Wojskowa NIL, w jej imieniu kontrakt podpisał dowódca, płk Mirosław Krupa. Stronę producenta reprezentował prezes firmy, Piotr Wojciechowski. Kontrakt zawiera również szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe, a Wojska Specjalne już przetestowały BBSP WARMATE. Jak podkreśla MON, dzięki podpisanej umowie jeden z najnowocześniejszych systemów na świecie, znajdzie się także na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

BBSP WARMATE miał swoją premierę podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2015 i jak powiedział Dyrektor ds. Rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics, dr inż. Wojciech Komorniczak, system osiągnął gotowość do produkcji seryjnej. System był również prezentowany później podczas Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Obronnego IDEX w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz Association of the United States Army (AUSA) Annual Meeting and Exposition w Waszyngtonie.

Czym jest BBSP WARMATE?

Fot. Twitter via @MON_GOV_PL.

BBSP WARMATE to mały, bezzałogowy statek powietrzny (unmanned aerial vehicle; UAV) zaprojektowany z usterzeniem w układzie motylkowym i napędem śmigłowym, który przeznaczony jest, w zależności od zastosowanej głowicy, do realizacji następujących zadań obserwacji, wykrywania, rozpoznania i identyfikacji obiektów zainteresowania (za pomocą głowicy obserwacyjnej GS9 dla systemu VIRTUS), wykrywania i rażenia siły żywej przeciwnika (za pomocą głowicy bojowo-obserwacyjnej z ładunkiem odłamkowym GO-1) oraz wykrywania i rażenia lekko opancerzonego wyposażenia przeciwnika (za pomocą głowicy bojowo-obserwacyjnej z ładunkiem kumulacyjnym GK-1).

System, który wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu oraz silne wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel, składa się z platformy powietrznej WARMATE, powyższych głowic obserwacyjnych i obserwacyjno-bojowych, stacji kierowania i kontroli, naziemnego terminalu danych z trakerem antenowym (NTD), kasetowej wyrzutni pneumatycznej oraz opakowania transportowego. Czas lotu Mikro BBSP WARMATE wynosi 30 minut, dzięki czemu stanowi on alternatywę dla przeciwpancernego pocisku kierowanego (PPK), posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu i pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu.

BBSP WARMATE jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo. System wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu włącznie z fazą naprowadzania na cel. Operator ma pełną kontrolę i odpowiedzialność za przełączenie w tryb ?uzbrojony?, umożliwiający wykonanie zadania ogniowego. Projekt jest finansowany ze środków własnych WB Electronics.

?Tysiąc dronów dla Wojska Polskiego?

Minister Antoni Macierewicz w grudniu ub. r. zapowiadał, że Wojsko Polskie otrzyma bojowe drony uderzeniowe w liczbie 1.000 egzemplarzy. Przypomnijmy, że w dniu 4 stycznia br. Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił dialog techniczny na bezzałogowe systemy poszukiwawczo-uderzeniowe (BSP-U), które miałyby zdolności rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (TST) na średniej donośności (czytaj więcej: IU MON poszukuje bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych).

Co ciekawe, Wojsko Polskie nie będzie pierwszym użytkownikiem zestawów BBSP WARMATE. W połowie maja br. firma z Ożarowa Mazowieckiego ogłosiła, że jeden z nieujawnionych krajów członkowskich NATO, odebrał pierwszą partię produkcyjną systemu, który został zakupiony dla sił specjalnych i będzie wykorzystywany operacyjnie (czytaj więcej: Polskie bojowe drony WARMATE trafiły do odbiorcy zagranicznego). Z kolei podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach firma podpisała umowę z Ministerstwem Obrony Ukrainy na dostawy zestawów WARMATE, a także dronów FlyEye, które razem z pojazdem opancerzonym Kozak-2M 4×4 tworzą system rozpoznawczo-uderzeniowy.

Fot. Twitter via @MON_GOV_PL.

Amunicja krążąca na świecie

Obecnie, 14 państw posiada na wyposażeniu lub produkuje amunicję krążącą (loitering munition) różnego typu i klasy. Pierwsze prace nad nową bronią ruszyły w Izraelu (Delilah) oraz USA (AGM-136 Tacit Rainbow) na początku lat 80. XX wieku. Pod koniec lat 80. Izrael opracował system IAI Harpy, będący pierwowzorem dla kolejnych generacji tej broni (widać podobieństwa do niego w nowym, tajwańskim systemie, zaprezentowanym podczas targów zbrojeniowych TADTE 2017; czytaj więcej: Tajwan: Nowa amunicja krążąca do niszczenia radarów [WIDEO]), natomiast w XXI wieku opracowano jego następcę, czyli IAI Harop/Harpy 2, a pewnymi modyfikacjami zajęły się firmy rodzime UVision, Aeronautics Defense, Elbit Systems oraz Israel Military Industries (IMI).

Obecnie operowane systemy amunicji krążącej w USA to AeroVironment Switchblade oraz Raytheon Coyote. Chiny opracowały własną amunicję typu CH-901, WS-43 czy ASN-301, Korea Południowa ? Devil Killer, natomiast w Polsce, oprócz zamówionego BBSP WARMATE, opracowano także konkurencyjny system DRAGONFLY, który powstał w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) z Zielonki.

Państwa, takie jak wspomniane Chiny, ale również Azerbejdżan, Niemcy, Kazachstan, Indie, Turcja i Uzbekistan użytkują izraelskie systemy IAI Harpy i IAI Harop. Z kolei Iran produkuje drony-samobójcy typu Qasef-1 (również dostarczone rebeliantom Huti z Jemenu) i Raad 85, a Państwo Islamskie (ISIS) wykorzystywało bliżej nieokreślone drony komercyjne przekształcone w amunicję krążącą (czytaj także: Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie).

Źródła:

mon.gov.pl: Podpisanie umowy na dostawy zestawów WARMATE dla Wojska Polskiego

Czytaj także:

IU MON: ORP ?Kormoran? odebrany

Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?

U-Gate ? przenośny system dowodzenia i obserwacji od WB Group

MSPO 2017: Polsko-ukraińska wyrzutnia rakiet niekierowanych ZRN-01

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.