Iracki F-16IQ Block 52 / Wikimedia Commons.

Bojowy debiut irackich myśliwców F-16IQ

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dowódcę sił powietrznych, irackie myśliwce wielozadaniowe F-16IQ zakupione w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły naloty na pozycje bojowników z Państwa Islamskiego. 

W nalotach użyto tzw. ?inteligentnej broni?, gen. por. Anwar Hama Amin nie określił jednak typu inteligentnej broni. Powiedział że myśliwce F-16IQ zbombardowały pozycję dzihadystów w prowincjach Salaheddin i Kirkuk znajdujących się na północy Bagdadu.

Myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon stanowią znacznie bardziej wyrafinowane narzędzie niż maszyny, które znajdują się obecnie na wyposażeniu irackich sił powietrznych. Mówimy tu o dwusilnikowych samolotach szturmowych produkcji radzieckiej – Su-25 (w kodzie NATO: Frogfoot), dwusilnikowych samolotach Cessna Caravan i różnego rodzaju śmigłowcach.

W zawiązku, z tym że samoloty sił międzynarodowej koalicji dokonują nalotów przeciw ISIS codziennie, debiut bojowy irackich maszyn nie zostało uznane za tzw. ?wielką zmienną? w wojnie z bojownikami z Państwa Islamskiego.

Minister Obrony Khaled al-Obaidi podczas konferencji prasowej powiedział, że podczas nalotów osiągnięto ?ważne wyniki? i użycie myśliwców F-16IQ będzie miało wpływ na prowadzenie działań w przyszłości.

?W ciągu ostatnich czterech dni przeprowadzono piętnaście nalotów?, powiedział gen. por. Anwar Hama Amin podczas konferencji prasowej w Bagdadzie.

Pierwsze cztery myśliwce wielozadaniowe F-16IQ przybyły ze Stanów Zjednoczonych w połowie lipca. Irak zamówił 36 myśliwców wielozadaniowych ze Stanów Zjednoczonych które zgodziły się je sprzedać do Bagdadu. Zakup maszyn był źródłem napięć, Bagdad wielokrotnie narzekał na fakt, iż maszyny nie są dostarczane wystarczająco szybko. Pogorszenie się sytuacji w Iraku w związku z podbojami Państwa Islamskiego, doprowadziły do opóźnień dostaw myśliwców wielozadaniowych. Pierwsza partia została wysłana do bazy sił powietrznych w Tucson w Arizonie, gdzie iraccy piloci uczą się pilotażu maszyn.

Na początku tego roku doszło do katastrofy irackiego myśliwca F-16IQ, który rozbił się w czasie misji treningowej w pobliżu miasta Douglas na pograniczu stanów Arizona i Nowy Meksyk oraz niedaleko granicy meksykańskiej.

Czytaj więcej:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.