Bojownicy Boko Haram

Boko Haram zdobyła ostatni bastion sił rządowych Nigerii.

Organizacja islamskich ekstremistów z Nigerii zdobyła ostatni bastion sił rządowych. Jak podają miejscowe media w Nigerii w niedzielę doszło do wielogodzinnej wymiany ognia między ekstremistami z Boko Haram a siłami rządowymi. Był to już piąty atak na bazę w Baga w ciągu ostatnich 2 lat. Tym razem się powiódł. 

Dziennik „Premium Times” wydawany w Abudżabi donosi, powołując się na informacje ze źródeł nigeryjskich sił  bezpieczeństwa, że w niedzielę w okolicy jeziora Czad doszło do bitwy między islamskimi ekstremistami a siłami rządowymi. Po kilkugodzinnej wymianie ognia nigeryjscy żołnierze zostali zmuszeni do opuszczenia bazy. Wraz z nimi do ucieczki rzuciły się tłumy cywilów. Wiele osób zginęło lub zostało rannych. Baga była ostatnią miejscowością pod kontrolą sił rządowych. Miejscowość ta to umowna kwatera główna międzynarodowych sił do walki z Boko Haram co nadaje zwycięstwu ekstremistów dodatkowy  wydźwięk propagandowy. Nie jest wiadome czy władze Nigerii zdecydują się na operację mającą na celu odbicie bazy z rąk islamistów.

 Od 1999 gdy Nigeria rozpoczęła proces demokratyzacji zauważono stały wzrost nastrojów ekstremistycznych wśród mieszkańców będących radykalnymi islamistami. Boko Haram została założona w 2002 roku przez Ustaza Mohammeda Yusufa. Ugrupowanie to jest odpowiedzialne za szereg krwawych  zamachów bombowych, masowych porwań młodych dziewcząt,  oraz zabójstwa polityczne.

Mapa Nigerii z podziałem na stany – na zielono zaznaczono stany, w których obowiązuje szariat ( opanowane przez Boko Haram )

mapa boko

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.