Eurofighter Typhoon podczas przechwytywania Ił-76. / fot. Royal Air Force.

Brytyjczycy przechwycili trzy rosyjskie samoloty wojskowe [FOTO]

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że stacjonujące w estońskiej bazie Ämari myśliwce RAF Eurofighter Typhoon zostały poderwane do przechwycenia trzech rosyjskich samolotów transportowych, które zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Brytyjskie MON poinformowało, że myśliwce Eurofighter Typhoon, stacjonujące w estońskiej bazie lotniczej Ämari w ramach natowskiej operacji Balitic Air Policing przechwyciły zostały poderwane do przechwycenia trzech rosyjskich wojskowych samolotów transportowych, dwóch o napędzie turbośmigłowym: An-26 (w kodzie NATO: Curl) i An-12 (w kodzie NATO: Cub) oraz jednego odrzutowego Ił-76 (w kodzie NATO: Candid).

Rosyjskie maszyny zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, lecąc z wyłączonymi transponderami i nie reagując na wezwania radiowe kontroli lotów w Ämari. RAF zdecydował o poderwaniu w powietrze swoich myśliwców.

An-12. / fot. Royal Air Force.

An-12. / fot. Royal Air Force.

Eurofigher Typhoon i An-26. / fot. Royal Air Force.

Eurofigher Typhoon i An-26. / fot. Royal Air Force.

Michael Fallon, brytyjski minister obrony, skomentował zdarzenie stanowczo:

Jest to kolejny przykład jak ważne jest zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa w misji Baltic Air Policing. Jesteśmy gotowi do natychmiastowej odpowiedzi na ten akt rosyjskiej agresji, by zademonstrować nasze zaangażowanie na rzecz wspólnej, natowskiej obrony.

Obecnie, od kwietnia br. w estońskiej bazie, w ramach Baltic Air Policing, stacjonują cztery Eurofightery należące do RAF, a w litewskiej bazie lotniczej w Szawłach portugalskie F-16. W zeszłym roku brytyjskie myśliwce, stacjonując w Ämari były podrywane w trybie alarmowym 17 razy, przechwytując 40 rosyjskich samolotów wojskowych różnego typu.

Czytaj także:

Brytyjczycy przechwycili dwa rosyjskie bombowce

Amerykański RC-135W przechwycony przez Rosjan. Tym razem bez incydentu

Rosjanie znów prowokują nad Bałtykiem

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Raptory wylądowały na Litwie

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Bałtykiem

Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS ?Donald Cook? i rosyjskich bombowców Su-24M

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Morzem Czarnym

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.