Brytyjski śmigłowcowiec desantowy HMS Ocean (L12) koło Ustki w czasie morskich ćwiczeń BALTOPS 2015 w czerwcu br. / Wikimedia Commons.

Brytyjski śmigłowcowiec desantowy dla Brazylii?

Jak twierdzą lokalne media brazylijskie, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii miało zaoferować Brazylii sprzedaż planowanego do wycofania w 2018 roku flagowego okrętu Royal Navy, czyli śmigłowcowca desantowego HMS Ocean (L12).

We wtorek, 28 marca br. lokalne media brazylijskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii miało zaoferować Marynarce Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil) sprzedaż planowanego do wycofania w 2018 roku flagowego okrętu Royal Navy, czyli śmigłowcowca desantowego HMS Ocean (L12).

Według nich, dowództwo Marinha do Brasil uważa, że nieujawniona publicznie cena okrętu wydaje się rozsądna, ale sprawdza perspektywę zakupu z ostrożnym optymizmem. Z kolei jak twierdzi portal UK Defence Blog, który kontaktował się z anonimowym oficerem HMS Ocean (L12), krążą plotki o sprzedaży okrętu innej marynarce wojennej, nie wskazując konkretnej, która mogłaby to być. Portal zapytał również o komentarz brytyjski MON, ale ten milczy.

Decyzja o ewentualnym zakupie brytyjskiego śmigłowcowca desantowego może mieć najprawdopodobniej związek z informacją z dnia 14 lutego br. o planach wycofania ze służby jedynego lotniskowca brazylijskiego, NAe S?o Paulo (A12), będącego eks-francuskim lekkim lotniskowcem typu Clemenceau, który wszedł do służby w Marinha do Brasil w 2000 roku, wcześniej służąc jako FS Foch (R99) (czytaj więcej: Indie i Brazylia wycofują ze służby lotniskowce).

Brazylijski lotniskowiec NAe S?o Paulo (A12). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Z kolei w dniu 25 listopada 2015 roku brytyjski MON poinformował o zaskakującej decyzji nt. przyszłości 20-letniego, flagowego HMS Ocean (L12), który pomimo generalnego remontu i modernizacji o wartości 65 mln GBP przeprowadzonych rok wcześniej, w 2018 roku zostanie wycofany ze służby (czytaj więcej: Brytyjczycy wycofają duży śmigłowcowiec desantowy).

HMS Ocean (L12) jest jedynym okrętem swojego typu, śmigłowcowcem desantowym o długości 203,43 metra, szerokości 34,1 metra, zanurzeniu 6,6 metra oraz pełnej wyporności wynoszącej 21.687 ton. Jeśli chodzi o komponent lotniczy, to w ramach 845. i 846. Dywizjonu Lotnictwa Morskiego (845 Naval Air Squadron i 846 Naval Air Squadron) okręt może zabrać na pokład do 18 śmigłowców różnych typów: 12 ciężkich Westland Sea King HC.4 oraz 6 średnich Westland Lynx AH.7, a w innej konfiguracji także ciężkie AW101 Merlin, CH-47 Chinook (ale bez możliwości hangarowania), lekkie Westland Gazelle lub szturmowe WAH-64D Apache. Po stopniowym wycofywaniu lekkich lotniskowców typu Invincible (HMS Invincible (R05) w 2005, HMS Ark Royal (R07) w 2011, HMS Illustrious (R06) został przeniesiony do rezerwy w 2015 roku i sprzedany rok później tureckiemu przedsiębiorstwu Leyal Ship Recycling Ltd., które zezłomuje go ? przyp. red.), śmigłowcowiec przejął w 2015 roku miano okrętu flagowego Royal Navy. Okręt brał udział m.in. w międzynarodowych ćwiczeniach NATO Trident Juncture 2015 w basenie Morza Śródziemnego, trwających od 21 października do 6 listopada 2015 roku (czytaj także: Infografika Trident Juncture 2015).

Źródło:

ukdefencejournal.org.uk: HMS Ocean reportedly offered for sale to Brazil

Czytaj także:

Wkrótce największy pokaz siły Japonii na morzu od zakończenia wojny

Kontrakt na system Crowsnest ? ?uszy i oczy? brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth

Morska wersja śmigłowca H225M Caracal dla Brazylii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.