Artystyczna koncepcja drona UCAS. / fot. BAE Systems.

Brytyjsko-francuski dron uderzeniowy w 2025 roku

Brytyjska podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności, Harriett Baldwin po uzgodnieniach i zawarciu porozumienia ze swoim francuskim odpowiednikiem, Laurentem Collet-Billonem, poinformowała, że do 2025 roku powstaną dwa pełnoskalowe i operacyjne demonstratory drona uderzeniowego UCAS.

W dniu 15 grudnia br. brytyjska podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności, Harriett Baldwin (Minister for Defence Procurement) oraz Laurent Collet-Billon, szef francuskiej dyrekcji generalnej ds. uzbrojenia (direction générale de l?armement; DGA) podpisali porozumienie dotyczące rozpoczęcia drugiej fazy programu demonstratora technologii UCAS (Unmanned Combat Air System; wcześniej znanego pod nazwą FCAS – Future Combat Air System ? przyp. red.).

Oznacza to, że trzy przedsiębiorstwa zbrojeniowe z Wielkiej Brytanii [BAE Systems, Rolls Royce plc. i Thales ? przyp. red.] oraz trzy z Francji [Dassault Aviation, Safran i Leonardo ? przyp. red.], które do tej pory ciężko pracowały nad fazą wykonalności ambitnego programu UCAS przez ostatnie ponad dwa lata, będą mogły dalej rozwijać program, w ramach przygotowań do pełnego, wartego 2 mld USD programu demonstratora. Faza ta rozpocznie się pod koniec 2017 roku. ? głosi komunikat prasowy.

Brytyjska podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności, Harriett Baldwin oraz szef francuskiej dyrekcji generalnej ds. uzbrojenia (DGA) po podpisaniu porozumienia ws. UCAS w dniu 15 grudnia 2016 roku. / fot. Thales.

Brytyjska podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności, Harriett Baldwin oraz szef francuskiej dyrekcji generalnej ds. uzbrojenia (DGA) po podpisaniu porozumienia ws. UCAS w dniu 15 grudnia 2016 roku. / fot. Thales.

Program demonstracyjny zaowocuje dwoma pełnoskalowymi i operacyjnymi prototypami UCAS do 2025 roku. Będą one służyć do badań i prac rozwojowych, które potrwają 5-10 lat, by posłużyć jako fundament do pełnych zdolności uderzeniowych po 2030 roku.

W ramach francusko-brytyjskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony według traktatów Lancaster House z 2010 roku, oba kraje rozpoczną badania w celu oceny przyszłego środowiska walki powietrznej, w tym innowacyjnego podejścia do integracji systemów załogowych i bezzałogowych. Zgodnie z oświadczeniem, jeszcze z 2015 roku, przyszły dron UCAS będzie mógł przeprowadzać długotrwałe loty rozpoznawcze, zbierać informacje wywiadowcze, wskazywać cele, odstraszać potencjalnego przeciwnika oraz przeprowadzać ataki na terytorium wroga.

Harriett Baldwin powiedziała po podpisaniu porozumienia:

Ten innowacyjny projekt dodatkowo wzmacnia brytyjsko-francuskie relacje w dziedzinie obronności i wspiera innowacyjne badania po obu stronach Kanału. W niepewnym świecie, współpracując z międzynarodowymi partnerami i sojusznikami jest to ważniejsze niż kiedykolwiek, a ja się cieszę, że nasze zespoły, współpracując z partnerami branżowymi brytyjskiego i francuskiego przemysłu, robią duże postępy w tych ambitnych programach dwustronnych. Wraz ze wzrostem budżetu obronnego, w tym planów wydania 178 miliardów GBP na wyposażenie, nasze zaangażowanie na rzecz innowacyjności i współpracy zapewni bezpieczniejszą i dostatek Wielkiej Brytanii.

Z kolei Laurent Collet-Billon oświadczył:

Dokumenty, które podpisaliśmy dziś są konkretne dowodami na silne związki, które wiążą Francję i Wielką Brytanię w dziedzinie uzbrojenia. Poprzez podpisanie tych nowych umów, stworzyliśmy pęd na najbliższe miesiące. Szczerze dziękuję francuskim i brytyjskim zespołom za ogrom pracy, który doprowadził do tego osiągnięcia. Kilka głównych etapów w ramach naszej współpracy czekają na nas w 2017 roku i będziemy pracować tak ciężko, aby je ukończyć. Jeśli chodzi o mnie to szczególnie myślę o koncepcji udzielenia zamówienia na kolejną fazę programu FC/ASW* w marcu 2017 roku i rozpoczęcia kolejnej fazy programu demonstracyjnego FCAS na koniec roku.

*FC/ASW (Future Cruise/Anti-Ship Weapon) to program budowy wspólnego następcy taktycznych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu o niskiej wykrywalności Scalp/Storm Shadow dla obu państw oraz rakiet przeciw-okrętowych Harpoon dla Wielkiej Brytanii i Exocet dla Francji (czytaj także: Brytyjska flota bez rakiet przeciwokrętowych?).

Przypomnijmy, że w marcu br. prezydent Francji, François Hollande i ówczesny premier Wielkiej Brytanii, David Cameron podpisali porozumienie dotyczące utworzenia funduszu o wartości 1,54 mld EUR (2,1 mld USD) na rozwój uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego (UCAV) w ramach programu FCAS (czytaj więcej: Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy).

Źródła:

gov.uk: UK Strengthens Defence Partnership With France

ukdefencejournal.org.uk: UK and France move to next phase of joint Unmanned Combat Air System development

Czytaj także:

Ruszył program europejskiego drona RPAS klasy MALE

VSR700: projekt bezzałogowego śmigłowca od DCNS i Airbus Helicopters

Korea Północna pracuje nad dronem klasy MALE

Francuska armia szkoli orły do walki z dronami

Sagem Patroller ? nowy dron dla armii francuskiej

Oblot indyjskiego drona Rustom-II [WIDEO]

Wspólny brytyjsko-francuski fundusz budowy pocisków rakietowych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.