Fot. screen YouTube.

Bułgaria: Gripeny C/D zastąpią wysłużone MiG-29

Rząd Republiki Bułgarii podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów ze szwedzkim koncernem zbrojeniowym SAAB w kwestii zakupu ośmiu nowych maszyn dla Sił Powietrznych Bułgarii. Już wkrótce wysłużoną flotę maszyn MiG-29 mogą zastąpić szwedzkie myśliwce wielozadaniowe JAS 39C/D Gripen.

Rząd Republiki Bułgarii podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów ze szwedzkim koncernem zbrojeniowym SAAB w kwestii zakupu ośmiu nowych myśliwców wielozadaniowych JAS 39C/D Gripen dla Sił Powietrznych Bułgarii. Bułgaria wybrała ofertę szwedzkiego koncernu SAAB, odrzucając tym samym dwie gorsze propozycje z Portugalii (używane F-16 Fighting Falcon) oraz Włoch (używane Eurofighter Typhoon).

Decyzję w tej sprawie ogłosił w środę, w dniu 26 kwietnia br. wicepremier ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i minister obrony Republiki Bułgarii Stefan Janew. W ciągu tygodnia do życia powołana zostanie specjalna komisja, której zadaniem będzie prowadzenie negocjacji z dostawcą. Warto zaznaczyć, że zarówno o losie negocjacji, jak i całego potencjalnego kontaktu zadecyduje przyszły rząd, który obejmie władze w maju br. – zakup będzie musiał zatwierdzić bułgarski parlament, albowiem koszt zakupu przekracza kwotę 100 mln BGN. Według niektórych przedstawicieli bułgarskich mediów nie jest wykluczone, że przyszły rząd będzie prowadził negocjacje także z Portugalią i Włochami.

Obecnie trzon bułgarskiego lotnictwa stanowią wysłużone myśliwce MiG-29 w liczbie 15 sztuk (12 MiG-29A oraz 3 MiG-29UB). Większość tych maszyn nie spełnia standardów NATO – ich stan techniczny, pogarszający się w związku z problemami remontowymi pozostawia wiele do życzenia. /Fot. Wikimedia Commons

Jak podaje Sofia Globe, szwedzka oferta okazała się lepsza od tych z Portugalii i Włoch pod kilkoma względami. SAAB w przeciwieństwie do swoich konkurentów,zaproponował fabrycznie nowe maszyny, które jeśli negocjacje przebiegną pomyślnie zostaną dostarczone do odbiorcy w ciągu 18 miesięcy. Producent myśliwców Gripen miał zobowiązać się także do dostarczenia pełnego pakietu uzbrojenia, pakietu logistycznego i obsługi technicznej oraz systemów szkoleniowych (w tym symulatorów) zarówno dla przyszłych pilotów jak i obsługi naziemnej. Ponadto szwedzka oferta była bardziej konkurencyjna – szacuje się, że nowe bułgarskie zamówienie na maszyny wielozadaniowe osiągnie wartość 1.5 mld BGN (około 832 mln USD).

Źródło: Defense News | Sofia Globe

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.