Były Mistrz Świata Muay Thai zginął w Syrii jako żołnierz ISIS

Niemiecko-albański Mistrz Świata Muay Thai Valdet Gashi zginął walcząc w służbie Państwa Islamskiego. Według Schweizer Radio und Fernsehen, Gashi zmarł ponad tydzień temu w Syrii.

Wiadomość została ujawniona, gdy brat Valdeta napisał o tym na jego osobistym koncie na portalu społecznościowym Facebook. Mistrz Świata Muay Thai, który twierdził, że był na obozie treningowym w Tajlandii, ujawnił swoje prawdziwe intencje w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami SRF. Pozostawił żonę, która przeszła na islam, aby go poślubić, i dwójkę małych dzieci w Tajlandii. W późniejszym wywiadzie dla SRF w czerwcu 2015 roku powiedział, że „stara się pomóc w budowaniu nowoczesnego kalifatu w Syrii”, dodając, „że jeśli umrze robiąc dobrze, będzie się cieszył.”

Gashi przybył do Niemiec jako sześcioletnie dziecko albańskiego uchodźcy. Dorastał w Neumarkt w Bawarii, gdzie zainteresował się kickboxingiem i tajskim boksem. Stoczył ponad 100 pojedynków w 4,5 roku głównie w Tajlandii ale także Malezji, Korei Południowej, Chinach czy Iranie.

Na początku 2015 r., gdy wstąpił do ISIS pomagał w patrolowaniu obszaru Manbij i Eufratu, w pobliżu granicy syryjsko- tureckiej szukając przemytników papierosów, alkoholu i narkotyków, które są zakazane w obszarach kontrolowanych przez ISIS. Bardzo prawdopodobne, że zginął 21 czerwca podczas otwartej walki. Państwo Islamskie walczy o odzyskanie utraconego terytorium w północnej Syrii, przez co nowi zachodni rekruci często wysyłani są prosto na linię frontu.

ISIS ? Nowe Państwo Islamskie – Czytaj więcej

Źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Valdet_Gashi

http://fightland.vice.com/blog/former-muay-thai-champion-valdet-gashi-reportedly-killed-fighting-for-isis

http://www.bloodyelbow.com/2015/7/7/8906097/report-muay-thai-champion-valdet-gashi-who-joined-isis-dies-in-syria

Komentarze

Absolwent historii i politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowany geografią polityczną świata i aspektami działalności Unii Europejskiej. Jak sam podkreśla, jego konikiem jest historia III Rzeszy, a także kampanie wyborcze w USA.