Myśliwiec 5. generacji J-20 podczas Airshow China 2016. / Wikimedia Commons (CC BY 4.0).

Chińczycy przetestowali nowy silnik strumieniowy

Jak poinformował chiński dziennik Global Times, zespół badawczy związany z państwowym koncernem CASC przetestował nowy, napędzany paliwem stałym silnik strumieniowy o zmiennym ciągu, który ma znacząco zwiększyć zasięg hipersonicznych rakiet powietrze-powietrze oraz przeciw-okrętowych, przeznaczonych dla myśliwców 5. generacji Chengdu J-20 Black Eagle.

W poniedziałek, 5 maja br. chiński dziennik Global Times poinformował, że zespół badawczy Instytutu Nr 4, powiązanego z państwowym koncernem CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) ujawnił w dniu 31 maja br., że zakończył dwa udane testy w locie nowego, napędzanego paliwem stałym silnika strumieniowego (ramjet) o zmiennym ciągu.

Jak powiedział ekspert i były pilot wojskowy, Song Zhongping, nowa jednostka napędowa jest na tyle kompaktowa, generuje dużą moc przy relatywnie niskich kosztach oraz zapewnia pełną kontrolę ciągu, że jest gotowa do przyszłej aplikacji z hipersonicznymi rakietami powietrze-powietrze oraz przeciw-okrętowymi nowej generacji, które będą przeznaczone dla m.in. myśliwców 5. generacji Chengdu J-20 Black Eagle, znacząco zwiększając ich zdolności bojowe (czytaj także: Chińskie media: Myśliwiec 5. generacji J-20 wszedł do służby).

Instytut Nr 4 utworzył specjalny zespół badawczy nad nowymi silnikami strumieniowymi w 2000 roku, który w ostatnich latach przeprowadził łącznie osiem prób z nową jednostką napędową. Inny ekspert ds. wojskowości, Li Jie powiedział, że udane testy to kamień milowy w dziedzinie badań nad silnikami, które przez pewien czas były ?wąskim gardłem? dla Chin.

Gdy inżynierowie osiągną pełną miniaturyzację silnika, bardzo prawdopodobne, że dzięki niemu rakiety powietrze-powietrze będą mogły razić cele na odległości do 300 km przy prędkości maksymalnej 5 Ma i zostanie zastosowany na początek jako napęd dla aktywnie naprowadzanych radarem rakiet PL-12 dalekiego zasięgu BVRAAM (beyond-visual-range air-to-air missile).

Jednak oprócz budowy rakiet, napędzanych nowym silnikiem strumieniowym, jak twierdzi Wang Ya’nan, redaktor naczelny magazynu Aerospace Knowledge, Państwo Środka powinno zwiększyć nakłady na badania nad siecią detekcji dalekiego zasięgu, która jest niezbędna do przeprowadzania ataku rakietowego na dużych odległościach (w przypadku rakiet przeciw-okrętowych), w tym precyzyjnego systemu kierowania ogniem, który będzie zdolny do szybkiego przetwarzania informacji.

Warto zauważyć, że napędzany paliwem stałym silnik strumieniowy o zmiennym ciągu w zastosowaniu dla rakiet powietrze-powietrze nie jest nowością. Europejski koncern zbrojeniowy MBDA opracował aktywnie naprowadzaną rakietę dalekiego zasięgu BVRAAM typu Meteor, który jest wyposażony w tego typu silniki, zdolne regulowania ciągu w zależności od danych dotyczących celu i stosowanych przez niego uników. Meteor wszedł na uzbrojenie w 2016 roku i jest przeznaczony dla myśliwców Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale oraz Saab JAS 39 Gripen, a już niebawem zostanie zintegrowany z myśliwcem 5. generacji F-35 Lightning II.

Źródło:

globaltimes.cn: China?s new ramjet engine to enhance firing range of missiles, combat ability of J20

Czytaj także:

PL-15: nowy chiński pocisk powietrze-powietrze

Chiny ujawniły dron napędzany energią słoneczną [WIDEO]

C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A

Oblot drugiego prototypu chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 [FOTO]

Airshow China 2016: Publiczny debiut myśliwców 5. generacji J-20 [WIDEO]

Oficjalnie: Chiny pracują nad nowym bombowcem strategicznym

Chińczycy zaprezentowali największą łódź latającą na świecie [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.