Pekińska siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, resortu odpowiedzialnego w ChRL za sprawy związane z cywilnym wywiadem zagranicznym, kontrwywiadem i służbami bezpieczeństwa. /Źródło: Wikimedia
Pekińska siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, resortu odpowiedzialnego w ChRL za sprawy związane z cywilnym wywiadem zagranicznym, kontrwywiadem i służbami bezpieczeństwa. /Źródło: Wikimedia

Chiński informatyk skazany na śmierć

Huang Yu, obywatel Chińskiej Republiki Ludowej został skazany przez chiński sąd na karę śmierci za wynoszenie i sprzedaż poufnych informacji oraz dokumentów, do których miał dostęp pracując w administracji państwowej.

Huang Yu z prowincji Syczuan był technikiem komputerowym, zatrudnionym w jednym z urzędów administracji państwowej na stanowisku informatyka. Ze względu na charakter wykonywanej pracy, oskarżony miał dostęp do wrażliwych danych, w tym do dokumentów z klauzulą poufne i tajne. Z bliżej nieznanych powodów został zwolniony z pracy, co było jego główną motywacją do podjęcia próby przekazania posiadanych informacji. Działając w ramach zemsty lub w gniewie, Huang Yu nawiązał za pomocą Internetu kontakt z ?zagraniczną organizacją szpiegowską?, której złożył ofertę sprzedania nawet 150 tysięcy dokumentów i informacji, które udało mu się zachować przed zwolnieniem z pracy. Do transakcji miało dojść w Hong-Kongu, gdzie Huang Yu przekazał dokumentację, której zakres obejmował niemal wszystkie sfery funkcjonowania Chińskiej Republiki Ludowej: od dokumentów Komunistycznej Partii Chin, po sprawozdania budżetowe i sprawy wojskowe.

Zwiększona częstotliwość podróży oraz nagła poprawa kondycji finansowej i statusu majątkowego byłego informatyka zwróciła uwagę chińskich służb. W 2011 roku Huang Yu został aresztowany, a następnie po procesie został skazany na śmierć. Chiński sąd nie podał jednak kiedy daty wykonania wyroku. Nie zostały podane do publicznej wiadomości informacje któremu z ?obcych mocarstw? zostały sprzedane informacje.

Jednocześnie w Chinach ruszyła społeczna kampania o nazwie ?Niebezpieczna miłość? w ramach pierwszej edycji National Security Education Day. Sama kampania ma wskazywać na problematykę bezpieczeństwa i szpiegostwa, a dokładniej o ich ?miłosny wymiar?. Chodzi o zawieranie związków i bliskich relacji chińskich państwowych urzędników z obcokrajowcami, którzy działając w interesie obcych mocarstw mają poprzez manipulację uczuciami drugiej osoby zdobywać wrażliwe dane. Za pomocą plakatów i materiałów w formie komiksów kampania ?Niebezpieczna miłość? jest skierowana przede wszystkim do młodych urzędników państwowych, którzy mogą być nieświadomi zagrożeń ze strony gier operacyjnych obcych wywiadów.

Czytaj także:

Bankier przyznał się do szpiegostwa na rzecz Rosji

Szpieg w bazie NATO na Litwie