Bezzałogowy, uderzeniowy aparat latający (UCAV) typu CH-5. / fot. xinhua.com

Chiński uderzeniowy dron CH-5 zakończył próby w locie

Jak poinformował portal Defence Blog, powołując się na Ministerstwo Obrony ChRL, seryjny uderzeniowy bezzałogowy aparat latający (UCAV) typu Cai Hong 5 (CH-5), który jest najsilniej uzbrojonym dronem z Państwa Środka, pomyślnie zakończył program lotów testowych.

Prowincja Hebei, Chiny. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 15 lipca br. portal Defence Blog poinformował, powołując się na Ministerstwo Obrony Chińskiej Republiki Ludowej, że seryjny uderzeniowy bezzałogowy aparat latający (unmanned combat aerial vehicle; UCAV) typu Cai Hong 5 (Rainbow 5; CH-5) pomyślnie zakończył program lotów testowych. Produkowany przez państwowy koncern CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) i zaprojektowany przez jego spółkę zależną CAAA (China Academy of Aerospace Aerodynamics) bezzałogowiec jest największym i najsilniej uzbrojonym modelem z serii Cai Hong, która obejmuje (na dzień dzisiejszy) dwanaście dronów różnej klasy: CH-1, CH-2, CH-3, CH-3A, CH-4, CH-91, CH-92, CH-802, CH-803, CH-805 (czytaj więcej: C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A) i CH-901.

Testy egzemplarza seryjnego odbywały się w prowincji Hebei, leżącej na północy Chin (prototyp wzbił się w powietrze w sierpniu 2015 roku, lecz pierwsza publiczna prezentacja odbyła się podczas 11. edycji China International Aviation & Aerospace Exhibition [Airshow China] 2016, w dniach 1-6 listopada br. w Zhuhai koło Hongkongu ? przyp. red.). Shi Wen, główny inżynier programu Cai Hong powiedział, że egzemplarz seryjny został zmodyfikowany w porównaniu z prototypem, dzięki czemu dron plasuje się w światowej czołówce w swojej klasie. Loty próbne były prowadzone, aby dzięki poprawkom zaspokoić potrzeby różnych odbiorców i zdobyć klientów zagranicznych.

CH-5 jest maszyną klasy MALE (średniego pułapu i dużego zasięgu; medium-altitude long-endurance) i ma 11 metrów długości, 21 metrów rozpiętości, maksymalną masę startową 3.300 kg, w tym 1.000 kg przeznaczone jest na ładunek użyteczny, czyli np. do 16 rakiet przeciwpancernych (po osiem AR-1 i AR-2), umieszczonych podskrzydłowo i 200 kg w komorach wewnętrznych. Dron może latać na pułapie praktycznym do 10.000 metrów przez 60 godzin na odległość do 10.000 km, a dzięki napędzanemu naftą silnikowi o mocy 330 KM osiąga prędkość maksymalną 300 km/h. W przypadku słabszego silnika o mocy 300 KM, dron może utrzymywać się przez 39 godzin. Maszyna może ściśle współpracować z innymi dronami, takimi jak CH-3 i CH-4.

Oprócz zadań stricte uderzeniowych, maszyna może przeprowadzać rozpoznanie, zwiad, jak również zadania cywilne, takie jak badanie zasobów naturalnych, ochrona środowiska morskiego, rozpoznanie katastrof ekologicznych, egzekwowanie prawa morskiego czy reagowanie w sytuacjach awaryjnych. W planach CASC są kolejne modyfikacje CH-5, które pozwolą im utrzymywanie się w powietrzu przez 120 godzin, zasięg nawet 20.000 km i zwiększenie udźwigu do 24 rakiet przeciwpancernych.

Wideo z oblotu CH-5:

Źródła:

defence-blog.com: Chinese serial CH-5 drone completes trial flight

janes.com: Heavily armed CASC CH-5 UAV makes public debut

Czytaj także:

Chiny: Rekordowa demonstracja roju mini-dronów [WIDEO] 

Chińczycy przetestowali nowy silnik strumieniowy

Chiny ujawniły dron napędzany energią słoneczną [WIDEO]

Chińczycy chcą 42 tysięcy bezzałogowców dla armii

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Powstanie amerykańsko-japoński dron klasy MALE

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.