J-20. / fot. PLAAF.

Chińskie myśliwce 5. generacji wzięły udział w pierwszych manewrach wojskowych

Jak poinformował chiński dziennik China Daily, jedyne obecnie myśliwce 5. generacji należące do Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF), czyli Chengdu J-20 Black Eagle, na początku 2018 roku wzięły udział w pierwszych w swojej służbie manewrach wojskowych.

W piątek, 12 stycznia br. chiński dziennik China Daily poinformował, że myśliwce 5. generacji Chengdu J-20 Black Eagle wzięły udział w pierwszych manewrach wojskowych o których poinformowało dowództwo Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) dzień wcześniej. Niesprecyzowana ilość maszyn nowej generacji wzięła udział w serii manewrów symulujących prawdziwą walkę powietrzną z mniej zaawansowanymi myśliwcami wielozadaniowymi Shenyang J-16 i Chengdu J-10C. W ćwiczeniach wzięły też udział bombowce strategiczne Xi?an H-6K.

Manewry przeprowadzono w bliżej nieokreślonej lokalizacji, choć niektóre źródła podają, że mógł to być Tybet i trwały dziewięć dni, rozpoczynając się w styczniu br. Według informacji dziennika, piloci J-20 ćwiczyli walki powietrzne na dalekich dystansach (beyond-visual-range; BVR).

J-20. / fot. PLAAF.

Jest to pierwsza oficjalna informacja o udziale najnowszych samolotów bojowych PLAAF w ćwiczeniach wojskowych. W dniu 10 marca ub. r. Kanał 7 chińskiej telewizji państwowej CCTV poinformował, że J-20 wszedł (jak się potem okazało jeszcze nieoficjalnie) do służby operacyjnej, prezentując nagranie wideo z ceremonii przyjęcia ich wraz z ciężkimi samolotami transportowymi Xi?an Y-20 Kunpeng i kolejnymi bombowcami strategicznymi Xi?an H-6K (czytaj więcej: Chińskie media: Myśliwiec 5. generacji J-20 wszedł do służby). Z kolei w dniu 30 lipca ub. r. trzy maszyny wzięły udział w wielkiej paradzie wojskowej z udziałem Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga, która odbyła się na poligonie Zhurihe w Mongolii Wewnętrznej (czytaj więcej: Pokaz siły z okazji 90-lecia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej [WIDEO]). Oficjalne wejście do służby nastąpiło w dniu 28 września ub. r., zgodnie z informacją Wu Qian, rzecznika prasowego chińskiego Ministerstwa Obrony.

Zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem Zhang Hao, szefa centrum testowego PLAAF dla CCTV, J-20 będzie jak ostrze, które potrafi przenikać i unieszkodliwić system obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Dodał, że najnowszy samolot to typowa broń ofensywna, która dobrą stabilizację, zdolności ?stealth?, świadomość sytuacyjną i systemy kontroli uzbrojenia.

J-16. / fot. PLAAF.

J-10C. / fot. Chiński Internet.

Xi’an H-6K. / Fot. PLAAF.

Yang Wei, szef projektantów J-20 z Chengdu Aircraft Industry Group, przewiduje, że samolot 5. generacji stanie się kręgosłupem PLAAF w ciągu następnych 20 lat. Chińscy urzędnicy państwowi określają zapotrzebowanie na te myśliwce w liczbie łącznie 500-700 egzemplarzy.

Według dostępnych informacji, oblatany w 2011 roku pierwszy prototyp J-20 został wyposażony w radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA typu 1475 (KLJ-5), natomiast trzeci otrzymał system wykrywania i śledzenia IRST oraz system wskazywania celu EOTS. Szósty w kolejności samolot otrzymał zmodyfikowane ogonowe usterzenie poziome, a siódmy posiada zmodyfikowane wloty powietrza do silników, zaprojektowane zgodnie z wymogami efektywności naddźwiękowej (DSI) i w celu zmniejszenia masy i sygnatury radarowej (RCS). Ósmy otrzymał nową owiewkę, zwiększającą pilotowi widoczność i według specjalistów jest najbardziej zbliżonym prototypem do ostatecznej wersji seryjnej samolotu, które mają być wyposażone w nowe silniki: rodzime Xi?an WS-15 miały zastąpić od 2019 roku rosyjskie Liulka AŁ-31 (Saturn 117S), choć nieoficjalnie testy z tymi pierwszymi rozpoczęły we wrześniu ub. r.

Źródło:

chinadaily.com.cn: J-20 fighter takes part in first combat exercises

Czytaj także:

Chiny: największy samolot-amfibia na świecie wzbił się w powietrze [FOTO+WIDEO] 

Airshow China 2016: Publiczny debiut myśliwców 5. generacji J-20 [WIDEO]

Pierwsza eskadra J-20 w przyszłym roku?

Izrael: Gotowość operacyjna myśliwców 5. generacji F-35I Adir

Rosja: Oblot myśliwca 5. generacji Su-57 z nowym silnikiem Fazy II [WIDEO]

Airbus uchylił rąbka tajemnicy na temat myśliwca 5. generacji

Opóźnienia programu japońskiego myśliwca 5. generacji F-3

Indie: Siły Powietrzne chcą zakończenia współpracy z Rosją nad myśliwcem 5. generacji

Indie: Ostatnia prosta na drodze do budowy myśliwca 5. generacji

TF-X: brytyjsko-turecka umowa ws. myśliwca 5. generacji

Oblot drugiego prototypu chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 [FOTO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.