DF-41 / Źródło: chinanews.com

Chińskie rakiety balistyczne DF-41 przy granicy z Rosją

Jak poinformował chiński dziennik Global Times, w Internecie w Hongkongu i na Tajwanie pojawiły się fotografie kołowych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych DF-41, rozmieszczonych w mandżurskiej prowincji Heilongjiang przy granicy z Federacją Rosyjską.

Daqing, Heilongjiang, Chiny. / Wikimedia Commons.

Daqing, Heilongjiang, Chiny. / Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 23 stycznia br. powiązany z Komunistyczną Partia Chin dziennik Global Times poinformował, że na wielu stronach internetowych w Hongkongu i na Tajwanie pojawiły się fotografie kołowych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych DF-41 (DongFeng-41), rozmieszczonych wraz z innymi jednostkami w sile brygady rakietowej Sił Rakietowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (People?s Liberation Army Rocket Force; PLARF) w rejonie ponad milionowego miasta Daqing w prowincji Heilongjiang, leżącej przy granicy z Federacją Rosyjską.

Według dostępnych informacji, obecnie, tylko trzy brygady rakietowe PLARF są wyposażone w rakiety DF-41, w tym jedna w pobliżu miasta Xinyang, w prowincji Henan w centrum kraju, a druga w bliżej nieokreślonej lokalizacji w regionie autonomicznym Sinciang-Ujgur na zachodzie Chin.

Rosyjscy komentatorzy wojskowi, w tym Władimir Gutenew w wywiadzie dla agencji RIA Novosti, przewrotnie twierdzą, że jeśli rozmieszczenie najgroźniejszych chińskich rakiet balistycznych przy granicy z Rosją potwierdzi się w wiarygodnych źródłach (np. rządowych), to będzie świadczyło to o zaufaniu Pekinu do polityki zagranicznej Moskwy, a nie na odwrót. Według nich, rozmieszczenie ma związek z nowym prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Podobnego zdania są media chińskie, które krok władz w Pekinie wiążą z prowokacyjnymi wypowiedziami, wówczas kandydata na najwyższe stanowisko w USA, w ubiegłym roku, który zapowiadał zaostrzenie kursu wobec władz komunistycznych w Chinach. Kolejna brygada wyposażona w rakiety DF-41 ma być kolejnym narzędziem odstraszania nuklearnego, które jest fundamentem bezpieczeństwa narodowego Państwa Środka.

DF-41, znany także jako DongFeng-41 (w kodzie DIA/NATO: CSS-X-10) jest międzykontynentalną rakietą balistyczną nowej generacji bazowania lądowego (przystosowaną do wzmocnionego silosu lub mobilnej wyrzutni drogowej ? przyp. red.), opracowanym przez Chińską Akademię Techniki Rakiet Nośnych (China Academy of Launch Vehicle Technology; CALT) o zasięgu ocenianym na 12.000 do 15.000 km (co czyniłoby go pociskiem balistycznym o największym zasięgu na świecie ? przyp. red.). Według zachodnich specjalistów, mierzący ok. 21 metrów długości i ważący ok. 80 ton pocisk, może przenieść nawet do 10 głowic termonuklearnych (multiple independently targetable reentry vehicle; MIRV) naprowadzanych inercyjnie oraz za pomocą rodzimej nawigacji satelitarnej BeiDou. Według dostępnych informacji, Chińczycy przeprowadzili do tej pory siedem testów nowej rakiety.

Na początku stycznia br. pojawiło się w Internecie nagranie wideo, według niektórych źródeł właśnie w Daqing, na którym uchwycono przejazd pojedynczego transportera-wyrzutni rakiety DF-41:

Źródła:

globaltimes.cn: Dongfeng-41 will bring China more respect

ria.ru: ???????: ?????????? ????? ??? ? ??????? ? ??????? ??????? ? ??????? ???????

Czytaj także:

Chiny przeprowadziły jednoczesną próbę z 10 rakietami balistycznymi [WIDEO]

Czwarty test chińskiej rakiety międzykontynentalnej nowej generacji

Nowy transporter dla chińskich rakiet nośnych

Chińczycy rozpoczną patrole strategicznych okrętów podwodnych na Pacyfiku?

Wielogłowicowy wariant pocisku balistycznego DF-5?

Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i reforma armii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.