Drugi stopień międzykontynentalnej rakiety balistycznej DF-5B (z tyłu jadą ciągniki siodłowe z pierwszym stopniem) podczas defilady wojskowej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii w dniu 3 września 2015 roku w Pekinie. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Chiny przetestowały nową rakietę balistyczną z 10 głowicami bojowymi

Jak donosi portal The Washington Free Beacon, w styczniu br. Chiny przeprowadziły pierwszy test najnowszego wariantu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, oznaczonej jako DF-5C, uzbrojonej w dziesięć niezależnych głowic termonuklearnych (MIRV).

Taiyuan, Shanxi, Chiny. / Wikimedia Commons.

Taiyuan, Shanxi, Chiny. / Wikimedia Commons.

W dniu 31 stycznia br. źródła w amerykańskim Departamencie Obrony poinformowały portal The Washington Free Beacon, że wcześniej w tym samym miesiącu Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (People?s Liberation Army Rocket Force; PLARF) przeprowadziły udaną próbę z najnowszym wariantem międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) z rodziny DF-5 (DongFeng-5), oznaczonej jako DF-5C, uzbrojonej w dziesięć niezależnych głowic termonuklearnych (Multiple independently targetable reentry vehicle; MIRV).

Test, monitowany przez amerykańskie agencje wywiadowcze, odbył się w jednym z czterech chińskich kosmodromów, zwanych Centrami Startowymi Satelitów, w Taiyuan (prowincja Shanxi), a ćwiczebne głowice bojowe spadły na poligon rakietowy, leżący na pustyni w zachodniej części kraju.

Rzecznik Pentagonu, kmdr. Gary Ross nie ujawnił więcej szczegółów próby rakietowej, dodając jedynie, że:

Departament Obrony rutynowo monitoruje rozwój chińskich działań wojskowych i zajmuje się zdolnościami Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w naszych planach.

Test nowej, wielogłowicowej rakiety balistycznej jest istotny, ponieważ wskazuje na sekretne zwiększanie przez PLARF liczby posiadanych głowic nuklearnych. Od wielu lat, zachodni eksperci wojskowi szacują wielkość arsenału odstraszania Państwa Środka na jedynie 260 głowic, dlatego zwiększanie możliwości przenoszenia przez pojedyncze rakiety większej liczby ładunków niepokoi planistów Pentagonu. Według nich, hipotetyczne zwiększenie chińskiego potencjału do 800-1.000 głowic, zmusiłoby Amerykanów do zaprzestania redukcji liczebności własnych sił, które zgodnie z układem rozbrojeniowym między Waszyngtonem a Moskwą New START Treaty z 2011 roku, muszą oscylować wokół 1.550 głowic (czytaj także: Departament Stanu opublikował stan arsenałów nuklearnych USA i Rosji).

Gen. John E. Hyten, nowy szef Dowództwa Strategicznego (United States Strategic Command; USSTRATCOM), we wrześniu ub. r., podczas posiedzenia komisji senackiej aprobującej go na stanowisko, wyraził zaniepokojenie chińskimi zbrojeniami:

Jestem w pełni świadomy, że Chiny nadal będą modernizować swoje siły nuklearne, dążąc do osiągnięcia bezpiecznych zdolności drugiego uderzenia. Mimo, że nadal kontynuują wyznawanie doktryny nie używania broni nuklearnej jako pierwsi, przezbrajają swoje rakiety międzykontynentalne do przenoszenia kilki głowic oraz kontynuują prace nad hipersonicznym pojazdem szybującym. Te zmiany, w połączeniu z brakiem przejrzystości w kwestiach nuklearnych, takich jak rozmieszczone siły i liczebność, mogą mieć wpływ na stabilność regionalną i strategiczną oraz są powodem do dalszej czujności i troski.

Informacja o teście DF-5C zbiega się z niedawnymi sygnałami o rozmieszczeniu kołowych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych DF-41, w mandżurskiej prowincji Heilongjiang przy granicy z Federacją Rosyjską, skąd ? według chińskich mediów państwowych ? w ich zasięgu jest całe terytorium Stanów Zjednoczonych (czytaj więcej: Chińskie rakiety balistyczne DF-41 przy granicy z Rosją).

DongFeng-5C (DF-5C) jest najnowszym wariantem największej międzykontynentalnej rakiety balistycznej, będącej na wyposażeniu PLARF. Ważąca 183 tony i mierząca 32,6 metra długości, dwustopniowa, zasilana ciekłym paliwem rakieta jest rozwinięciem jednogłowicowej DF-5/DF-5A oraz nowszej, posiadającej od czterech do sześciu głowic termonuklearnych (MIRV), o nazwie DF-5B (czytaj także: Wielogłowicowy wariant pocisku balistycznego DF-5?). W porównaniu z wcześniejszymi wersjami, zasięg rakiety zwiększono z 10.000 do 13.000-15.000 km, dzięki m.in. ulepszonym silnikom rakietowym. Według dostępnych informacji, ok. 20 rakiet wcześniejszego typu jest obecnie rozmieszczonych.

Pierwszy stopień międzykontynentalnej rakiety balistycznej DF-5B sfotografowany po defiladzie wojskowej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii w dniu 3 września 2015 roku w Pekinie. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Pierwszy stopień międzykontynentalnej rakiety balistycznej DF-5B sfotografowany po defiladzie wojskowej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii w dniu 3 września 2015 roku w Pekinie. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Źródło:

freebeacon.com: China Tests Missile With 10 Warheads

Czytaj także:

Chiny przeprowadziły jednoczesną próbę z 10 rakietami balistycznymi [WIDEO]

Czwarty test chińskiej rakiety międzykontynentalnej nowej generacji

Nowy transporter dla chińskich rakiet nośnych

Chińczycy rozpoczną patrole strategicznych okrętów podwodnych na Pacyfiku?

Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i reforma armii

Chiny testują hipersoniczny pojazd bojowy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.