Rakieta balistyczna DF-16 sfotografowana po defiladzie wojskowej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii w dniu 3 września 2015 roku w Pekinie. / Wikimedia Commons (CC BY 4.0).

Chiny testują rakiety balistyczne DF-16 zagrażające Okinawie

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) opublikowała w mediach państwowych nagranie wideo z niedawnych ćwiczeń z udziałem wielu kołowych wyrzutni rakiet balistycznych średniego zasięgu (MRBM) nowego typu DF-16, które potencjalnie mogą zagrażać amerykańskim instalacjom wojskowym na japońskiej wyspie Okinawa.

W poniedziałek, 6 lutego br. oficjalny serwis informacyjny Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (People’s Liberation Army; PLA) poinformował o publikacji w mediach państwowych nagrania wideo z niedawnych ćwiczeń z udziałem wielu kołowych wyrzutni rakiet balistycznych średniego zasięgu (Medium-Range Ballistic Missile; MRBM) nowego typu DongFeng-16 (DF-16), które potencjalnie mogą zagrażać amerykańskim instalacjom wojskowym na japońskiej wyspie Okinawa.

Zgodnie z informacjami wojska, DF-16 (w kodzie NATO: CSS-11) jest to zaawansowana rakieta balistyczna, wypełniająca lukę w narodowym arsenale. Film został opublikowany w CCTV-7 z okazji Chińskiego Nowego Roku (Święta Wiosny; 28 stycznia). Jednostki ogniowe, wyposażone w transportery-wyrzutnie rakiet DF-16 przeprowadziły szereg ćwiczeń, w tym usuwanie zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, maskowanie pojazdów przed zwiadem satelitarnym oraz zakłócanie radioelektroniczne. Ponadto, załogi pojazdów przeprowadziły manewry z symulowanym użyciem samych rakiet, w tym ich alarmowym załadunkiem na transportery-wyrzutnie, zajęciem pozycji ogniowych oraz uruchomieniem sekwencji startowej. Według dostępnych informacji, żadna z rakiet nie została jednak odpalona.

Jak informują Chińczycy, w ćwiczeniach wzięły udział dwie wersje rakiet DF-16: oryginalna, zaprezentowana po raz pierwszy podczas defilady wojskowej z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii w dniu 3 września 2015 roku w Pekinie, oraz nowy wariant, wyposażony w głowicę manewrującą i dodatkowe powierzchnie sterowe. Jak podkreśla komunikat, oprócz nowych rakiet DF-16, PLA zmobilizowały także jednostki wyposażone w starsze typy rakiet: krótkiego zasięgu DF-11 i DF-15 oraz średniego zasięgu DF-21C. Te ostatnie także demonstracyjnie testowano w grudniu ub. r. (czytaj więcej: Chiny przeprowadziły jednoczesną próbę z 10 rakietami balistycznymi [WIDEO]).

Wcześniej, w lipcu ub. r. państwowa telewizja opublikowała wideo z wizytacji gen. Fan Changlonga, wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej ChRL jednostek PLA, wyposażonych w rakiety DF-16 i podlegających Dowództwu Teatru Południowego w Kantonie.

Choć władze chińskie nigdy oficjalnie nie ujawniły specyfikacji rakiet balistycznych DF-16, to zachodni eksperci uważają, że w zasięgu tego uzbrojenia są sporne wyspy na Morzach: Wschodnio- i Południowochińskim, a także Tajwan i północne Filipiny oraz amerykańskie instalacje wojskowe na japońskiej wyspie Okinawa. Ocenia się, że jest to rakieta średniego zasięgu (MRBM) o zasięgu od 1.000 do 1.600 km, która została opracowana przez korporację CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation). Pierwsze informacje o rakietach DF-16 zostały opublikowane przez wywiad wojskowy Tajwanu w dniu 16 marca 2011 roku, określając je jako zagrożenie dla tego wyspiarskiego państwa, jako trudny do przechwycenia przez system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MIM-104 Patriot, wyposażony w antyrakiety PAC-3. Według ekspertów, dwustopniowa, zasilana paliwem stałym, rakieta DF-16 jest wyposażona pojedynczą lub nawet trzy głowice bojowe o masie 1.000-1.500 kg, a jej dokładność (Circular Error Probable; CEP) może wynosić od 5 do 10 metrów. Odpalana jest metodą ?zimnego startu? z transportera-wyrzutni o napędzie 10×10, podobnego do tego, używanego do rakiet z rodziny DF-21.

Informacje o testach DF-16, pojawiły się w kilka dni po ujawnieniu przez portal The Washington Free Beacon styczniowych testów najnowszego wariantu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, oznaczonej jako DF-5C, uzbrojonej w dziesięć niezależnych głowic termonuklearnych (MIRV) (czytaj więcej: Chiny przetestowały nową rakietę balistyczną z 10 głowicami bojowymi) oraz rozmieszczeniu kołowych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych DF-41, w mandżurskiej prowincji Heilongjiang przy granicy z Federacją Rosyjską (czytaj więcej: Chińskie rakiety balistyczne DF-41 przy granicy z Rosją).

Demonstracyjne ćwiczenia władz chińskich z jej arsenałem rakietowym są odbierane jako odpowiedź na nową administrację Białego Domu i Pentagonu, która zapowiedziała wzmocnienie kursu polityki ochrony interesów narodowych w regionie oraz sojuszników Waszyngtonu: Japonii, Korei Południowej i Tajwanu.

Źródło:

chinamil.com.cn: PLA drill features advanced missile

Czytaj także:

Rosja: Ćwiczenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia przy granicy z Chinami

Czwarty test chińskiej rakiety międzykontynentalnej nowej generacji

Nowy transporter dla chińskich rakiet nośnych

Chińczycy rozpoczną patrole strategicznych okrętów podwodnych na Pacyfiku?

Wielogłowicowy wariant pocisku balistycznego DF-5?

Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i reforma armii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.