Ceremonia chrztu USS Michael Monsoor (DDG-1001) fot. Associated Press.

Chrzest drugiego niszczyciela typu Zumwalt

W sobotę, 18 czerwca br. w stoczni General Dynamics Bath Iron Works (BIW) w Bath (Maine) miała miejsce ceremonia chrztu drugiego niszczyciela nowej generacji typu Zumwalt, USS Michael Monsoor (DDG-1001).

Ceremonii, w której wzięło udział około 1.500 gości, przewodniczył wiceadm. w st. spocz. Joseph Maguire. Matką chrzestną została Sally Monsoor, matka patrona okrętu, 25-letniego Michaela Anthony’ego Monsoora, starszego bosmana sił specjalnych US Navy SEALs, który poległ w Ramadi (Irak) w dniu 29 września 2006 roku, tłumiąc własnym ciałem eksplozję granatu i ratując w ten sposób 11 innych żołnierzy.

Tego dnia Monsoor, wraz z trzema innymi żołnierzami amerykańskimi i ośmioma irackimi, zajmował pozycję na stanowisku snajperskim, gdy bojownik iracki wrzucił na ich pozycję granat, który uderzył Monsoora w pierś i upadł u jego stóp. Monsoor, który znajdował się najbliżej wyjścia, i który jako jedyny mógł uniknąć wybuchu, natychmiast jednak padł na granat, aby osłonić pozostałych żołnierzy przed eksplozją. Zmarł około 30 minut później na skutek odniesionych obrażeń, poświęcając swoje życie, aby uratować swoich współtowarzyszy. W wyniku wybuchu zostało rannych dwóch kolejnych żołnierzy.

Michael A. Monsoor został trzecim żołnierzem amerykańskim, który za swoje bohaterstwo podczas II wojny w Zatoce Perskiej został odznaczony Medalem Honoru. W październiku 2008 roku, ówczesny Sekretarz US Navy, Donald C. Winter ogłosił, że drugi niszczyciel typu Zumwalt zostanie nazwany na cześć Monsoora.

Starszy bosman Michael Anthony Monsoor (1981-2006). / Wikimedia Commons.

Starszy bosman Michael Anthony Monsoor (1981-2006). / Wikimedia Commons.

W czasie uroczystości chrztu doszło także do incydentu. Policja aresztowała 12 protestujących, próbujących zakłócić porządek publiczny. Protestujący, wznoszący antywojenne hasła, zablokowali zachodnią bramę stoczni i nie reagowali na wezwania policji do usunięcia się.

Niecały miesiąc wcześniej, stocznia BIW przekazała US Navy pierwszy niszczyciel tego typu, USS Zumwalt (DDG-1000), który wejdzie do służby jesienią (czytaj więcej: Niszczyciel nowej generacji USS ?Zumwalt? (DDG-1000) w US Navy).

Czytaj także:

Na pokładzie amerykańskiego niszczyciela nowej generacji [ZDJĘCIA]

Niszczyciele rakietowe nowej generacji trafią do Japonii

Amerykański niszczyciel nowej generacji wyszedł w morze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.