Cięcia w budżecie MON

Premier Donald Tusk poinformował, na konferencji prasowej o możliwych cięciach budżetowych, w tym dotyczących resortu Obrony Narodowej. Czy najważniejsze inwestycje będą zagrożone?

image

Jak podaje portal Dziennik Zbrojny, źródła zbliżone do MON zapewniają jednak, że dla resortu cięcia nie powinny być dotkliwe. Ma to wynikać z uwagi na fakt, że najważniejsze inwestycje modernizacyjne dla wojska nie są przewidziane na rok bieżący. Większość z nich planowanajest na lata 2015 i 2016.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat wojsko ma przeznaczyć na unowocześnienie sił zbrojnych 139 mld zł. unowocześnienie sił zbrojnych 139 mld zł. Priorytetem ma byćforsownej modernizacji ma być Efektem forsownej modernizacji ma być odbudowa potencjału marynarki wojennej i obrony przeciwlotniczej. Czas pokaże, czy uda się osiągnąć zaplanowane cele.

Wiceminister ON, Waldemar Waldemar Skrzypczak podkreśla, że resort będzie bronić założonego budżetu, ale przygotowane są wariantowe plany oszczędniejszego inwestowania i nadzwyczajnej redukcji wydatków bieżących.

Jeżeli dojdzie do zapowiadanych redukcji, będą one głównie związane związane z mniej wrażliwymi inwestycjami budowlanymi oraz zakupami paliwa dla wojska. Wobec tego jest nadzieja, że najważniejsze programy modernizacyjne będą bezpieczne.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.