MH-60S Seahawk. / Wikimedia Commons (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Justin R. Blake/Released).

Cieśnina Ormuz: Irańczycy wzięli ?na celownik? amerykański śmigłowiec

Jak poinformowała agencja Reutera, powołując się na wysokich przedstawicieli administracji amerykańskiej, w cieśninie Ormuz doszło do incydentu z irańską Gwardią Strażników Rewolucji (IRCGN), która wzięła ?na celownik? amerykański śmigłowiec morski SH-60 Seahawk.

W dniu 29 listopada br. agencja Reutera, powołując się na dwóch wysokich urzędników Departamentu Obrony poinformowała, że mała jednostka pływająca irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji (IRCGN) nakierowała swoje uzbrojenie przeciwlotnicze na przelatujący śmigłowiec US Navy typu SH-60 Seahawk nad międzynarodowymi wodami cieśniny Ormuz. Do incydentu miało dojść w sobotę, 26 listopada br.

Zgodnie z oświadczeniem, amerykańska maszyna miała przelatywać w odległości 800 metrów (0,5 mili) od dwóch jednostek IRCGN i miało wówczas dojść do incydentu. Pomimo, że załoga śmigłowca nie czuła się zagrożona, to jednak zachowanie Irańczyków określono jako niebezpieczne i nieprofesjonalne:

To zachowanie, według naszych standardów, było prowokacyjne i mogło być postrzegane jako eskalacja. ? powiedział agencji Reutera chcący zachować anonimowość urzędnik Pentagonu.

Cieśnina Ormuz. Źródło: NASA

Cieśnina Ormuz. Źródło: NASA

Nie jest też jasne, jaki konkretnie rodzaj broni przeciwlotniczej został skierowany w stronę SH-60 Seahawk. Niemniej, to już kolejny incydent amerykańsko-irański w tym roku, lecz pierwszy od czasu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Ostatni miał miejsce w dniu 4 września br., gdy okręt patrolowy US Navy, USS Firebolt (PC-10) był niepokojony przez siedem irańskich jednostek nawodnych (czytaj więcej: Kolejny incydent amerykańsko-irański na wodach Zatoki Perskiej). Przyszły prezydent-elekt miał wtedy powiedzieć:

Gdy oni krążą w pobliżu naszych pięknych niszczycieli swoimi małymi łodziami i robią gesty w kierunku naszych ludzi, których nie powinni, to będą zastrzeleni w wodzie.

Wcześniej, w dniu 24 sierpnia br., strzały ostrzegawcze w kierunku irańskich jednostek oddał amerykański okręt patrolowy, gdy doszło do łącznie trzech incydentów w ciągu doby (czytaj więcej: Amerykański okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku Irańczyków). Natomiast, jeden dzień przed serią tych incydentów, również na międzynarodowych wodach Zatoki Perskiej, szybkie łodzie IRCGN zbliżyły się z wysoką prędkością do amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Nitze (DDG-94), typu Arleigh Burke i nie odpowiadały na wezwania Amerykanów (czytaj więcej: Irańskie jednostki zbliżyły się do amerykańskiego niszczyciela [WIDEO]).

Warto również przypomnieć, że pod koniec grudnia ub. r. w pobliżu przepływającej grupy uderzeniowej lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75), okręty IRCGN przeprowadziły strzelania rakietowe w niebezpiecznie małej odległości (czytaj więcej: Irańczycy prowokują amerykański lotniskowiec oraz: US Navy opublikowała film z ?prowokacją? Iranu [WIDEO]).

Kilkanaście dni później, jednostki IRCGN zatrzymały dwa amerykańskie rzeczne kutry patrolowe typu Riverine Command Boat, które ? według nich ? naruszyły wody terytorialne Iranu (czytaj więcej: Kolejny incydent amerykańsko-irański, Amerykanie przepraszają za incydent [WIDEO] oraz US Navy zakończyła śledztwo w sprawie irańskiego incydentu). Później, Iran opublikował dwa kontrowersyjne nagrania wideo, gdzie okręt podwodny i bezzałogowy aparat latający obserwują amerykański lotniskowiec na wodach Oceanu Indyjskiego, biorąc go sobie na cel (czytaj więcej: Iran wziął ?na celownik? amerykański lotniskowiec [WIDEO]).

Źródło: reuters.com: Iranian vessel points weapon at U.S. helicopter: officials

Czytaj także:

Kolejny atak na amerykański niszczyciel rakietowy USS Mason

Kolejny atak na amerykański niszczyciel i odpowiedź US Navy [WIDEO]

Amerykański okręt wojenny ostrzelany z Jemenu

Powstaną irańskie bazy morskie w Jemenie i Syrii?

Rosyjski okręt oceanograficzny ?Jantar? w Iranie

Iran wysłał okręty wojenne do Jemenu

Iran zablokuje cieśninę Ormuz?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.