Ukraińska armata samobieżna 2S7 Pion / Źródło: Wikimedia Commons

Ciężki ostrzał artyleryjski w Donbasie

Od godzin popołudniowych 11 stycznia 2015 r. z Donbasu zaczynają płynąć bardzo niepokojące informacje. W wielu miejscach ukraińska armia otworzyła gwałtowny i silny ogień artyleryjski – atakowany był m. in. region lotniska w Doniecku, przedmieścia oraz szereg okolicznych miejscowości kontrolowanych przez separatystów. Doszło także do pierwszych dużych starć między siłami ukraińskimi i separatystami na lotnisku oraz na terenach położonych na południe od miasta.

Od ponad 6 godzin trwa także bardzo ciężki ostrzał Gorłówki i jej okolic. Mieszkańcy dostali polecenie aby niezwłocznie schronić się w bezpiecznych miejscach (schrony i piwnice), nie zbliżać do okien oraz nie wychodzić z domów. Mimo to są doniesienia o coraz większej liczbie rannych i zabitych. W okolicy mają być także słyszane odgłosy walki, a separatyści odpowiadają ogniem artyleryjskim (m.in. z moździerzy). Trwa regularna wymiana ognia.

>>> Czytaj także: Siły zbrojne Ukrainy <<<

Coraz więcej jest także informacji o dużych ruchach sił ukraińskich oraz akcjach mających charakter rozpoznania bojem. Dziś na teren kontrolowany przez separatystów wjechała z Rosji także duża kolumna sprzętu pancernego i ciężarówek. W kolumnie były m.in. wozy typu Wodnik.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.