MiG-31BM rosyjskich sił powietrznych. / Wikimedia Commons.

Ciężkie myśliwce MiG-31 w Syrii?

Według tureckich mediów Rosja dostarczyła wojskom rządowym Syrii sześć ciężkich myśliwców przechwytujących MiG-31 (w kodzie NATO: Foxhound) zgodnie z dwustronną umową zawartą jeszcze w 2007 roku.

Według agencji informacyjnej BGN News, samoloty zostały zauważone w bazie syryjskich sił powietrznych Mezze na przedmieściach Damaszku. Informację podano do publicznej wiadomości w niedzielę, 16 sierpnia br. Na razie ani Rosja, ani Syria nie wydały żadnego oficjalnego oświadczenia w sprawie tych doniesień.

O umowie dotyczącej sprzedaży Damaszkowi jednego z najszybszych kiedykolwiek zbudowanych samolotów bojowych świata informował w 2007 roku ówczesny prezes Zjednoczonej Korporacji Lotniczej (OAK), Aleksiej Fiodorow. Jednakże potem zostało to zdementowane przez dyrektora ds. sprzedaży Rosoboroneksportu, Anatolija Isajkina.

Od początku lat 90. XX wieku Rosjanie starają się wyeksportować MiG-31, ale jak dotąd nie znalazł się na nie żaden kupiec. Trwały rozmowy z Libią, ale w wyniku międzynarodowego embargo zostały przerwane. Nie doszedł także do skutku kontrakt z Chinami. Obecnie trwa głęboki program modernizacyjny (do standardu BM; Bolszoj Modernizirowannyj ? przyp. red.), mający na celu wydłużenie eksploatacji tych maszyn w rosyjskich Wojskach Powietrzno-Kosmicznych (WKS). Oprócz Rosji, oficjalnie jeszcze tylko Kazachstan użytkuje te maszyny. Jeśli rządy w Damaszku lub Moskwie potwierdzą doniesienia medialne, Syria stanie się trzecim użytkownikiem tych samolotów.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.