Międzynarodowe ćwiczenia wojsk specjalnych Cobra-13

W Żaganiu trwają właśnie międzynarodowe ćwiczenia taktyczne Cobra-13. Są to największe w tym roku tego typu ćwiczenia wojsk specjalnych Sojuszu. Biorą w nich udział żołnierze z 15 państw NATO i UE.  Ćwiczenie rozpoczęły się 4 listopada, a ich zakończenie przewidywane jest na 30 listopada.

Głównym celem ćwiczeń jest narodowa certyfikacja tego dowództwa i potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach sojuszniczej operacji. Jeśli się to uda, Polska dołączy do elitarnego grona państw, które posiadają już tego typu uprawnienia (USA, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). Jest to również ważny etap w procesie planowanego zaangażowania sił specjalnych w Siłach Odpowiedzi NATO. Manewry będą także sprawdzianem współdziałania zespołów bojowych z jednostek sił specjalnych wielu krajów. Oprócz DWS ćwiczenie wspiera także około dwudziestu instytucji i dowództw sojuszniczych i narodowych.

Polski komandos biorący udział w ćwiczeniu. / http://photo.polsofcom.pl/

Polski komandos biorący udział w ćwiczeniu. / http://photo.polsofcom.pl/

Scenariusz ćwiczeń zakłada fikcyjny konflikt na tle etnicznym, w którego rozwiązanie niezbędne jest zaangażowanie jednostek specjalnych państw Sojuszu.  W fikcyjnym państwie Europy Środkowo – Wschodniej o nazwie Freedonia dochodzi do gwałtownego wzrostu napięcia na tle etnicznym, którego rząd zwraca się o pomoc do społeczności międzynarodowej. ONZ wydaje rezolucję Rady Bezpieczeństwa, aby wesprzeć rząd Freedonii w stabilizacji sytuacji. Na wniosek ONZ, NATO decyduje o wysłaniu do Freedonii sił stabilizacyjnych. W ich składzie oprócz komponentów wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych znalazł się komponent sił specjalnych, którego dowództwo wystawia sąsiadująca z Freedonią Wislandia ( nie trudno się domyślić, ze chodzi o Polskę).

Szturm operatorów Formozy na okręt w ramach ćwiczeń. / http://www.polska-zbrojna.pl/

Szturm operatorów Formozy na okręt w ramach ćwiczeń. / http://www.polska-zbrojna.pl/

Podczas ćwiczeń Cobra-13 ćwiczyć będzie prawie 2, 5 tysiąca żołnierzy sił specjalnych. Ponad 1, 5 tysiąca operatorów wykona bojowe zadania w ramach siedmiu wielonarodowych Zadaniowych Zespołów Bojowych ? pięciu lądowych, lądowym i powietrznym. Działania komandosów wspierane będą przez  Marynarke Wojenną RP (okręty ORP ?Wodnik?, ORP ?Zbyszko? , ORP ?Arctowski?), a także Siły Powietrzne (śmigłowce Mi 17 , samoloty F-16, CASA i Herkules.) W ćwiczeniach wezmą udział także norweskie śmigłowce Bell 412 oraz fińskie NH90. Wykorzystane zostaną też łodzie szturmowe typu RIB, w które wyposażeni są polscy (Formoza), norwescy i fińscy morscy komandosi.

Źródło:

http://www.polska-zbrojna.pl/
www.defence24.pl/?

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.