Fot. 3rd Brigade Combat Team, 4th Infantry Division (Iron Brigade).

Ćwierć tysiąca amerykańskich żołnierzy wylądowało we Wrocławiu

Jak poinformował serwis Polsat News, w dniu 7 stycznia br. pierwsza grupa żołnierzy 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty, która wzmocni wschodnią flankę NATO, wylądowała na lotnisku Wrocław-Strachowice.

W sobotę, 7 stycznia br. tuż przed godz. 15:00 na lotnisku Wrocław-Strachowice wylądował amerykański samolot transportowy z ok. 250 żołnierzami 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado). Amerykanie przywieźli ze sobą tylko wyposażenie osobiste, gdyż ciężki sprzęt wojskowy dociera do Europy drogą morską.

Następnie, żołnierze amerykańscy pojechali na obozowisko Karliki w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań (Lubuskie). Zastępca Dowódcy 4. Dywizji Piechoty gen. bryg. Kenneth Lee Kamper powiedział dziennikarzom:

To historyczny moment; amerykańscy żołnierze rozpoczynają dziewięciomiesięczną rotacyjną misję w Polsce. To naprawdę duża operacja; obecnie w porcie w Bremerhaven są dwa statki, z których wyładowywany jest sprzęt.

Dzień wcześniej do niemieckiego portu Bremenhaven (w kraju związkowym Brema) pierwszy statek z czołgami, samobieżnymi armatohaubicami, cysternami i setkami sztuk innego ciężkiego wyposażenia, który następnie zostanie skierowany m.in. do Polski (czytaj więcej: Wschodnia flanka NATO: Pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie).

Z kolei jak poinformował rzecznik MON, Bartłomiej Misiewicz:

Na 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, a ich dyslokacja ma się zakończyć do końca miesiąca.

Rzecznik MON dodał, że Żagań będzie jednym z pięciu głównych miejsc stacjonowania pododdziałów amerykańskiej brygady w Polsce, obok Drawska Pomorskiego, Skwierzyny, Świętoszowa i Bolesławca. Zwrócił także uwagę, że od wiosny w Powidzu ma być obecna grupa amerykańskich śmigłowców, a od kwietnia planowany jest pobyt wielonarodowej grupy wielkości batalionu.

Wcześniej, w czwartek 5 stycznia br., w sprawie stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce, w MON odbyło się spotkanie z przedstawicielami ambasady USA w Warszawie. W spotkaniu, które było poświęcone aspektom stacjonowania wojsk sojuszniczych i USA w Polsce uczestniczyli: Dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska, Christopher Midura Radca ds. Kultury i Prasy Ambasady USA oraz Kathleen Morenski Radca ds. Politycznych.

Amerykańscy żołnierze w obozowisku Karliki k . Żagania. / fot. 16th Sustainment Brigade.

Amerykańscy żołnierze w obozowisku Karliki k . Żagania. / fot. 16th Sustainment Brigade.

Źródła:

polsatnews.pl: Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy we Wrocławiu i Żaganiu

mon.gov.pl: Spotkanie z przedstawicielami ambasady USA

Czytaj także:

Amerykanie ujawnili skład i liczebność swoich przyszłych wojsk w Polsce

Gen. Hodges: żołnierze US Army trafią do Polski w styczniu 2017 roku

Niemcy: Największy transport amerykańskiej amunicji do Europy od 20 lat

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Szczyt NATO: jest decyzja ws. batalionów sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.