Sztandar 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej / Źródło: www.17wbz.wp.mil.pl Fot: st. szer. Łukasz Kermel

Cyfrowa brygada nabiera barw

Zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2014 r. szereg pododdziałów wchodzących w skład 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego otrzymało odznaki pamiątkowe, oznaki rozpoznawcze oraz proporczyk na beret.

Odznaka pamiątkowa batalionu dowodzenia 17. WBZ

Odznaka pamiątkowa batalionu dowodzenia

Pierwszym z pododdziałów, którym zostały nadane barwy jest batalion dowodzenia strzelców wielkopolskich, który kultywuje tradycje 2. pułku strzelców wielkopolskich oraz 56. pułku piechoty wielkopolskiej. Dlatego też odznaka pamiątkowa jest wzorowana na historycznej odznace pamiątkowej 56. pułku piechoty. Odznaka ma kształt tarczy nałożonej na stylizowany Krzyż Kawalerski. Ramiona krzyża pokryte są czarno-chabrową emalią. W środku tarczy znajduje się Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari, którym sztandar pułku został udekorowany za czyny bojowe. W górnej części tarczy umieszczony jest napis ?2 PSW? ? skrót nazwy 2. pułku strzelców wielkopolskich oraz data ?17 IX 1920?, odnosząca się do zwycięskich walk w wojnie polsko-bolszewickie oraz daty święta pułkowego. W dolnej części tarczy znajdują się cyfry ?56? a poniżej litery ?PP? ? skrót nazwy 56. pułku piechoty, który powstał w 1920 r. na bazie 2. pułku strzelców wielkopolskich. Tarcza oraz umieszczone na niej symbole są w barwach oksydowanego srebra. Srebrzyste cyfry i litery są wypukłe.

Nowy proporczyk na beret ma kształt prostokąta z trójkątnym wcięciem z prawej strony do skrzyżowania przekątnych, wzorowany jest na przedwojennych proporcach kawalerii. Środek proporczyka jest przepasany biało-czerwoną linią, symbolizującą polską flagę. Górna część proporczyka ma barwę niebieską, dolna żółtą. Na proporczyku są zaznaczone litery ?JRz? od imienia i nazwiska patrona batalionu por. Jana Rzepy ? najdłużej żyjącego powstańca wielkopolskiego (1899-2005). Natomiast oznaka rozpoznawcza zawiera barwy proporczyka ułożone w pionie (z lewej niebieski, zaś z prawej żółty) oraz szarą błyskawicę i skrót „bdow SW”.

Proporczyk na beret oraz oznaka rozpoznawcza w wersji na mundur polowy oraz wyjściowy

Proporczyk na beret oraz oznaka rozpoznawcza w wersji na mundur polowy oraz wyjściowy

Kolejnym pododdziałem posiadające nowe barwy w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej jest 1. batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej.  Wprowadzona odznaka pamiątkowa jest wielowarstwowa. Pierwszą warstwę stanowi oksydowana tarcza, na której znajdują się dwa emaliowane pasy barwy granatowej i żółtej, rozdzielone srebrzystą linią. Na tarczę nałożony jest biały emaliowany krzyż o ostro ściętych ramionach, zakończonych srebrzystym obrzeżem. Na ramionach krzyża: górnym, lewym i prawym – znajduje się skrót nazwy Batalionu ? ?1 bp zmot?. Na dolnym ramieniu umieszczony jest skrót nazwy 17. Pułku Piechoty – ?17 pp? i cyfry ?1918? – rok jego powstania. W centrum krzyża umieszczony jest wizerunek orła w koronie, od którego do rogów tarczy biegną cztery stylizowane płomienie. Wizerunek orła i płomienie są oksydowane.

Odznaka pamiątkowa, proporczyk na beret oraz oznaka rozpoznawcza (w wersji na mundur wyjściowy) 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemii Rzeszowskiej

Odznaka pamiątkowa, proporczyk na beret oraz oznaka rozpoznawcza (w wersji na mundur wyjściowy) 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej

Proporzec jak i oznaka rozpoznawcza, podobnie jak w przypadku batalionu dowodzenia posiada niebiesko-żółte barwy brygady. Na proporcu widnieją inicjały patrona płk. dypl. Beniamina Piotra Kotarby. Natomiast na oznace rozpoznawczej widnieje bóbr wraz z srebrną cyfrą 1.

Barwy 15. batalionu ułanów poznańskich im. gen. Władysława Andersa. 1) biało-szkarłatny proporczyk na beret; 2) Oznaka rozpoznawcza (Po lewej w wersji na mundur wyjściowy, po prawej polowy); 3) Odznaka  pamiątkowa

Barwy 15. batalionu ułanów poznańskich im. gen. Władysława Andersa. 1) biało-szkarłatny proporczyk na beret; 2) Oznaka rozpoznawcza (Po lewej w wersji na mundur wyjściowy, po prawej polowy); 3) Odznaka pamiątkowa

W grudniu uhonorowany został przez Ministra obrony Narodowej również 15. batalion ułanów poznańskich im. gen. Władysława Andersa. W związku z kultywowaniem przez niego tradycji przedwojennego 15. pułku ułanów poznańskich zostały mu nadane te same barwy. Dlatego też żołnierze batalionu otrzymali biało-szkarłatny proporczyk na berety, a nowa odznaka jest odwzorowaniem historycznej odznaki pamiątkowej. Odznaka jest wielowarstwowa. Srebrzysty orzeł w koronie, trzymający w dziobie Krzyż Virtuti Militari z rozwiniętą wstęgą i osiadający na obnażonej szabli, okolony jest złocistym, wawrzynowym wieńcem. Na wieniec nałożone zostały cztery ułańskie, biało-czerwone proporczyki symbolizujące cztery szwadrony. Pomiędzy proporczykami na górze wieńca umieszczone są cyfry ?1918? ? rok i na dole – ?27 XII? ? data utworzenia 15. pułku ułanów poznańskich.

Oznaką rozpoznawczą batalionu jest oznaka rozpoznawcza 14. Wielkopolskiej Brygady Pancernej zatwierdzona przez dowództwo 2. Korpusu Polskiego 11 grudnia 1945 roku. Początkowo wprowadzona została jako oznaka rozpoznawcza malowana na pojazdach, a dopiero później zaczęto nosić ją jako oznakę naramienną na mundurze. Przedstawia ona kroczącą, czarną panterę na żółtym tle.

Nowe symbole otrzymał również, powstały w latach 2005/2006, 7. batalion strzelców konnych wielkopolskich 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. W związku z kultywowaniem przez niego tradycji przedwojennego 7. pułku strzelców konnych wielkopolskich przejął jego barwy, a tym samym proporzec w kolorze szmaragdowo-białym z wąskim żółtym paskiem pośrodku. Również odznaka nawiązuje do tradycji 7. psk. Ma kształt krzyża, którego ramiona pokryte są białą emalią ze srebrzystymi krawędziami. W środku krzyża umieszczona jest okrągła szmaragdowa tarcza z żółtym otokiem, na którym widnieje napis ? ?Honor i Ojczyzna? oraz cyfry ?1920? ? nawiązujące do daty powstania 7. pułku strzelców konnych wielkopolskich. W środek tarczy wkomponowany jest srebrzysty skrót ?7 SK? ? odnoszący się do nazwy. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczone są stylizowane orły piastowskie w barwach oksydowanego srebra. Również w kolorach batalionowych wykonana jest okrągła oznaka rozpoznawcza, na której widnieje skrót ?7 SK?.

7. batalion strzelców konnych wielkopolskich 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. generała Józefa Dowbor-Muśnickiego: odznaka pamiątkowa, proporczyk oraz oznaka rozpoznawcza

7. batalion strzelców konnych wielkopolskich 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. generała Józefa Dowbor-Muśnickiego: odznaka pamiątkowa, proporczyk oraz oznaka rozpoznawcza

Nowa odznaka pamiątkowa, wchodzącego w skład 17. WBZ, 7. Dywizjonu Artylerii Konnej również nawiązuje do tradycji. Jest odwzorowaniem historycznej odznaki pamiątkowej artylerii konnej. Odznaka ma kształt krzyża maltańskiego, którego ramiona pokryte są białą emalią ze srebrzystym obrzeżem. Na środek krzyża na łożony został srebrzysty, oksydowany orzeł, w pozłacanej koronie, trzymający w szponach skrzyżowane lufy armatnie i tzw. gorejącą bombę ? historyczny znak artylerii konnej. Pod lufami umieszczony jest emaliowany, czarno-szkarłatny proporczyk artylerii konnej. Na lewym ramieniu krzyża znajdują się złociste cyfry ?1809?, a na prawym ramieniu ? ?1918?. Cyfry te odnoszą się do roku powstania i odrodzenia artylerii konnej.

Proporzec na beret posiada tradycyjne czarno-szkarłatne barwy artylerii konnej oraz białą cyfrę 7. Natomiast oznaka rozpoznawcza dywizjonu ma kształt koła o zielonym tle. Przez jej środek przeprowadzona jest linia w tradycyjnych kolorach artylerii. Natomiast w centrum oznaki widnieją białe skrzyżowane lufy armatnie wraz z gorejącą bombą oraz cyfrą oznaczającą numer dywizjonu.

Oznaka rozpoznawcza w wersji na mundur galowy i polowy oraz odznaka pamiątkowa 7. dywizjonu artylerii konnej

Oznaka rozpoznawcza w wersji na mundur galowy i polowy oraz odznaka pamiątkowa 7. dywizjonu artylerii konnej

Ostatnim pododdziałem, któremu została nadana nowa symbolika jest kompania rozpoznawcza ułanów wielkopolskich. Jej odznaka jest odwzorowaniem historycznej odznaki pamiątkowej 17. pułku ułanów wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, którego tradycje przejęła i z honorem kultywuje Kompania. Odznaka ma kształt krzyża. Ramiona krzyża pokryte są żółtą emalią z białym obrzeżem. W środku krzyża znajduje się okrągła, biała tarcza, okolona szkarłatną obwódką. Na tarczy umieszczone są złociste litery ?BCh? ? inicjały króla Bolesława Chrobrego, który był patronem 17. pułku ułanów wielkopolskich, a nad nimi wizerunek korony. Również proporczyk na beret został zaczerpnięty z tradycji pułku – biało-żółty z szkarłatnym paskiem pośrodku.

Odznaka pamiątkowa i proporczyk na beret kompanii rozpoznawczej ułanów wielkopolskich

Odznaka pamiątkowa i proporczyk na beret kompanii rozpoznawczej ułanów wielkopolskich

Źródło tekstu oraz fotografii: Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej z dnia 24.12.2014 r.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.