„Czas leśnych kurierów” – film o II wojnie światowej

Powstaje film „Czas leśnych kurierów”, który będzie opowiadał o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej, z Polski do Rumunii i na Węgry przenosili istotne meldunki, dokumenty czy broń.

Ten fabularyzowany dokument ukaże m.in. sylwetkę Jana Łożańskiego i osób, które pomagały kurierom w przerzutach. W jego realizacji wystąpiło ponad 30 aktorów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Udział w tym przedsięwzięciu wzięła również grupa rekonstrukcyjna z Sanoka.

Jak zapewniają producenci, Agencja „Obiektyw” z Krosna,  film zostanie ukończony do końca tego roku. Jego premiera planowana jest na 8 stycznia 2016 r. Została nam do nakręcenia jeszcze jedna scena w sanockim skansenie, ukazująca aresztowanie dwóch kurierów przez tajną policję węgierską. Czekamy na ładną pogodę – podkreśla Bogdan Miszczak, prezes Agencji Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej „Obiektyw” w Krośnie. – Obecnie jesteśmy na etapie montażu filmu – dodaje.

Źródło: Materiały prasowe

Zdjęcia kręcone były przede wszystkim w Miasteczku Galicyjskim znajdującym się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Planem filmowym była też komenda policji w Sanoku oraz góra Jasiel. Część ujęć nakręcono w Rymanowie i w Jaśle.

„Czas leśnych kurierów” powstaje w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pn. „Historyczny pejzaż Podkarpacia”, który ma pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, nierzadko zapomniane lub mało znane.

Źródło: Materiały prasowe

Pierwszą produkcją z tego cyklu była „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć”, wyróżniona nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.