?Czerwone Imperium. Powstanie Związku Sowieckiego? – recenzja

Upadek Cesarstwa Rosyjskiego i powstanie na jego gruzach Związku Sowieckiego było niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii XX wieku. Za sprawą Wydawnictwa Magnum na polskim rynku wydawniczym ukazała się właśnie praca ?Czerwone Imperium. Powstanie Związku Sowieckiego? w której autor Richard Pipes z iście kronikarską dokładnością prezentuje nam burzliwe lata 1917 ? 1923.

Książka ta po raz pierwszy ukazała się w Stanach Zjednoczonych w 1954 roku, od tamtego czasu doczekała się kilku uzupełnień i dziesiątek wydań w różnych krajach świata. Pomimo upływu wielu lat pozycja jest nadal aktualna i cieszy się dużym zainteresowaniem kolejnych pokoleń historyków. Publikacja składa się z sześciu zasadniczych rozdziałów podzielonych na liczne podrozdziały uporządkowanych w układzie chronologiczno problemowym.

Richard Pipes w swej pracy podejmuje szereg ważnych wątków, kluczowych dla zrozumienia faktu powstania i utrzymania się przy władzy bolszewickiego reżimu. Carskie imperium skupiało pod swą władzą ogromną mozaikę narodowościową, jednak poszczególne nacje różniły się pod względem świadomości narodowej, rozwiniętych organizacji niepodległościowych czy tez wizji potencjalnych państw narodowych i ich przyszłości. Autor ukazuje nam poglądy Lenina i Stalina na kwestię narodową i jej odpowiednie wykorzystanie do osiągnięcia założonego celu jakim było stworzenie socjalistycznego państwa. Z punktu widzenia Lenina, początkowo ruchy narodowe w poszczególnych rejonach imperium były mu na rękę ponieważ w dużym stopniu pozwoliły osłabić i w konsekwencji obalić carat. Jednak po dojściu do władzy bolszewicy nie mieli zamiaru tolerować starań o samostanowieniu poszczególnych narodów. Wykorzystując konflikty wewnętrzne w obrębie różnych nacji i grup etnicznych starających się o stworzenie państw narodowych na gruzach imperium bolszewicy rozpoczęli podbój tych terytoriów w celu budowy własnego państwa. Na tych działaniach skupia swą uwagę Pipes, analizując kolejne lata w poszczególnych regionach byłego imperium carów. Począwszy od Ukrainy i Białorusi, poprzez podbój muzułmańskich regionów imperium, a skończywszy na terenach Kaukazu poznajemy kolejne etapy skutecznej działalności bolszewików w stosunku do mieszkańców tych terenów. Zamknięciem prowadzonej narracji jest rozdział poświęcony utworzeniu ZSRS i wynikającymi z tego konsekwencjami.

Omawiana praca jest już dziewiątą pozycją Richarda Pipesa wydaną przez Wydawnictwo Magnum. Ten wybitny amerykański historyk i sowietolog, polskiego pochodzenia dał się poznać polskiemu czytelnikowi z jak najlepszej strony jako znawca historii Rosji. I tym razem miłośnicy tego tematu będą zadowoleni bowiem dzieło profesora Pipesa jest książką kompletną w bardzo szczegółowy sposób traktującą temat powstania ?Czerwonego Imperium?. Książka ma charakter naukowy, podejmuje ponadto złożony temat ,dlatego też styl narracji nie jest tak porywający, jak choćby w świetnej trylogii tego autora [?Rosja carów?, ?Rewolucja bolszewicka?, ?Rosja Bolszewików?] mimo to książkę czyta się dobrze.

Podsumowując książka ?Czerwone Imperium. Powstanie Związku Sowieckiego? jest bardzo ciekawą pozycją na rodzimym rynku księgarskim, dlatego też polecam ją wszystkim osobom zainteresowanym historią Rosji.


czerwone-imperium

Autor: Richard Pipes
Tytuł: Czerwone Imperium. Powstanie Związku Sowieckiego
Wydawca: Wydawnictwo Magnum
Rok wydania: 2015
Stron: 384
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-65257-02-4

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.