JAS-39 Gripen produkcji szwedzkiej / Źródło: Wikimedia Commons
JAS-39 Gripen produkcji szwedzkiej / Źródło: Wikimedia Commons

Czeskie myśliwce JAS-39 Gripen na misji NATO w Islandii

Zgodnie z informacją, która pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej Sojuszu Północnoatlantyckiego (www.nato.int), cztery samoloty JAS-39 Gripen czeskich sił powietrznych zostały w ramach NATO oddelegowane do  misji wykonywania patroli oraz szkoleń w powietrzu nad Islandią w ramach nadzoru lotniczego Nordic NATO Ally.

Czeskie myśliwce oraz 70 pracowników z końcem lipca rozpoczęli misję, której zadaniem jest „zapewnienie rozpoznania powietrznego oraz możliwości przechwytujących na potrzeby Islandii w czasie pokoju”. Czeskie samoloty oraz personel będą prowadziły działania w Islandii do 29 sierpnia 2015 roku, a więc czas trwania misji wyniesie około 1 miesiąca.

Ponieważ Islandia nie posiada własnych sił powietrznych, Sojusz Północnoatlantycki zapewnia okresową obecność w tym kraju w czasie pokoju. Biorąc pod uwagę specyficzne położenie geograficzne tego państwa władze w Rejkiawiku wraz z NATO ustaliły, że dobrą praktyką, która będzie zapewniać bezpieczeństwo Islandii, będzie utrzymywanie bazy lotniczej w Keflaviku, aby tam przebywały sojusznicze myśliwce w ramach okresowej obecności. Na początku bieżącego roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził bazę w Keflaviku, aby spotkać się z personelem NATO oraz Islandii zaangażowanym w misję.

Nordic NATO Ally to misja, która została ustanowiona w 2008 r. po wycofaniu się wojsk amerykańskich z Islandii w 2006 roku. Amerykanie stacjonowali tam przez ponad 60 lat, od 1941 r., kiedy to wylądowali na wyspie po inwazji Brytyjczyków w 1940 r., aby strzec bezpieczeństwa tego obszaru jako wojska okupacyjne. Nordic NATO Ally to misja, która jest podejmowana 3 razy w ciągu roku na okres 3-4 tygodni, składa się z myśliwców i personelu NATO, a jej głównym zadaniem jest zapewnienie szkoleń z zakresu technicznej obsługi samolotów na ziemi oraz wykonywanie patroli powietrznych nad terytorium Islandii. Szkolenia te są niezbędne z szerszego punktu widzenia całego Sojuszu Północnoatlantyckiego- takie okresowe treningi upewniają NATO, że jest on w stanie wykonywać pełne spektrum misji policyjnych w krótkim czasie w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Dla czeskich sił powietrznych to już czwarta operacja zapewniania bezpieczeństwa w powietrzu państw NATO. W 2009  i 2012 roku czeskie Gripeny uczestniczyły w misji policyjnej nad państwami bałtyckimi (Litwa, Łotwa, Estonia), a w 2014 r. wykonywały po raz pierwszy swoje zadania w Islandii.