Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919-2016 – recenzja

W tym roku nakładem Wydawnictwa „Vesper” ukazała się kolejna książka Tomasza Szczerbickiego pt. „Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919-2016. Jest to nie lada gratka dla wszystkich czytelników interesujących się historią polskich wojsk pancernych od ich zalążku po czasy współczesne. Portal Nowa Strategia zaprasza do recenzji.

Recenzowana książka to kolejna pozycja Szczerbickiego, którą wydało Wydawnictwo Vesper. Wcześniejsze:  „Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939”, „Pojazdy Wojska Polskiego” czy „Syrena” spotkały się z pozytywnymi recenzjami czytelników. Uważam, że podobnie będzie z niniejszą pozycją. Książka już na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie. Zarówno rozmiar jak i objętość sprawiają, że po przewertowaniu kilkunastu stron byłem bardzo pozytywnie nastawiony do całości.

Album podzielony jest na pięć rozdziałów. W każdym z nich oprócz krótkiej charakterystyki historii polskiej broni pancernej w danym okresie czytelnik znajdzie bardzo dużą ilość czarno-białych (w końcowej części także kolorowych) fotografii przedstawiających sylwetki broni pancernej wchodzącej w skład wojska II Rzeczypospolitej, jednostek pancernych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Ludowego Wojska Polskiego i Armii Polskiej po roku 1989. Każda fotografia jest przez autora opisana: typ pojazdu, jednostka, jest podany rok wykonania zdjęcia oraz w większości przypadków okoliczności, w których pojazd został uchwycony. Zabieg ten sprawia, że czytelnik nie otrzymuje „suchego” zdjęcia, co według mnie jest wielkim plusem dla autora. Ilość fotografii, które znajdujemy w „Czołgach…” zadziwia. Bardzo spodobało mi się zaprezentowanie poszczególnych zdjęć pojazdów oraz sylwetek polskich pancerniaków na dwóch sąsiadujących ze sobą stronach. Tego zabiegu czasem brakuje w albumach historycznych. Czytelnicy, którzy spodziewaliby się ponadto szczegółów konstrukcyjnych i szczegółowych opisów kolejnych pojazdów mogą czuć się lekko zawiedzeni. Autor poszedł inną drogą, co w moim przekonaniu w żadnej mierze nie umniejsza walorów edukacyjnych recenzowanej książki.

Album jest bardzo ładnie wydany. Bardzo dobrej jakości papier, dobrze rozmieszczone fotografie jak i rozmiar czcionki komponują się w wyśmienitą całość. Uważam, że stanowi ona przykład tego jak należy wydawać pozycje tego typu. Podsumowując, książka Tomasza Szczerbickiego jest obowiązkową pozycją dla każdego kto interesuje się historią broni pancernej. Ogromnym plusem albumu jest solidna porcja zdjęć, które zaserwował Nam autor. Cena za „Czołgi…” jest adekwatna do produktu, który otrzymujemy. Kolejna interesująca pozycja wydana przez Wydawnictwo Vesper!

Tomasz Szczerbicki to historyk, dziennikarz, miłośnik motoryzacji – autor kilkuset artykułów oraz kilkunastu książek takich jak: „Pojazdy Wojska Polskiego 1914-1939”, „Motocykle II Wojny Światowej”, „Motocykle Wojska Polskiego 1918-1950” czy „Pojazdy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947”.


 

Tytuł: ?Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919-2016?
Autor: Tomasz Szczerbicki
Liczba stron: 520
Oprawa: twarda
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7731-249-0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Vesper

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.