Źródło: www.czytam.com.pl

Czołgi II wojny światowej. Wydanie VII

Zaczynasz swoją przygodę z historią broni pancernej w okresie II wojny światowej? Szukasz pracy w której będziesz miał pod ręką szybko dostęp do najważniejszych informacji odnośnie czołgów używanych bojowo w latach 1939-1945? Chcesz dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat podstawowych czołgów z tego okresu? Jeśli tak, to powinieneś sięgnąć po leksykon Andrzeja Zasiecznego pt. „Czołgi II wojny światowej”.

Tematyka sprzętu pancernego używanego w czasie II wojny światowej doczekała się w Polsce już całej palety różnych opracowań, monografii i artykułów. Niektóre typy czołgów (np. M4 Sherman, T-34, Panzer IV) zostały już dokładnie, szczegółowo i profesjonalnie opisane w różnych publikacjach. Na rynku nie ma jednak dużej liczby leksykonów opisujących różnego typu czołgi w jednym studium. Naprzeciw takiej potrzebie wyszło Wydawnictwo Alma-Press, które przekazało do dyspozycji czytelników już VII wydanie książki „Czołgi II wojny światowej”.

Andrzej Zasięczny w swojej pracy opisał 57 różnych czołgów pochodzących z Australii, Czechosłowacji, Francji, Japonii, Kanady, Polski, Trzeciej Rzeszy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Związku Radzieckiego. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich typów, lecz warto nadmienić, iż są tam opisane wozy znane jak T-34, M4 Sherman, Panzer IV, Cromwell, lub też dla wielu obce jak choćby japoński czołg pływający Typ 2 Ka-Mi, czy też węgierski czołg średni 40.M Turan.

Autor w opisie poszczególnych konstrukcji zastosował ten sam układ wpisów. Czytelnik może zapoznać się z genezą powstania czołgu, jego rozwojem oraz wdrożeniem do produkcji, wejściem na uzbrojenie wojska, tym do jakich jednostek zostały skierowane, jak wypadły w walce oraz jaki spotkał je los dalszy los czy to po ich wycofaniu ze służby/przejęciu, czy też po zakończeniu II wojny światowej. Oprócz tego każdy opisany pojazd doczekał się odpowiedniej tabeli z podstawowymi danymi technicznymi, zdjęć z ich opisem oraz – co ważne – małych rysunków technicznych przedstawiający daną konstrukcje z czterech stron (z lewej strony, z przodu, z góry i z tyłu).

Taki układ pracy wydaje się logiczny i zrozumiały, gdyż czytelnik ma ułatwione zadanie w znalezieniu interesujących go informacji. W dodatku autor ma lekki styl pisania oraz czasem stosuje lekkie i luźne komentarze odnośnie sprzętu lub sytuacji w jakim był wykorzystany. Jest to duża zaleta tego leksykonu.

Z drugiej jednak strony wspomniany układ pracy – całkiem zrozumiały – powoduje to jednak, iż czytanie publikacji „od deski do deski” staje się monotonne i nudne mimo przyjemnego i prostego języka jaki stosuje autor. No ale taki jest urok każdego leksykonu!
Warto też pochwalić wydawnictwo Alma – Press za estetyczne wydanie książki, aczkolwiek z drugiej strony nadal nie poprawiono części literówek (nawet w tekście od Autora, czy choćby w tabelce opisującej Panterę, gdzie autor przez przypadek napisał, iż ta posiadała działo… 88 mm, choć w tekście głównym takiego błędu już nie ma). Nie jest to pierwsza książka tego wydawnictwa, w której korekta tekstu nie została wykonana z należytą starannością. Mi osobiście to jednak nie przeszkadza bo i sam dość często popełniam literówki!

Pod względem merytorycznym należy stwierdzić, że książka nie ma zbyt dużej liczby błędów, aczkolwiek można niektóre z nich wyłapać. Jednym z błędów jest m. in. twierdzenie, iż lotnictwo zdołało zniszczyć w 1940 r. dużą liczbę czołgów B1. Jest to oczywiście nieprawda, a podczas całej kampanii Luftwaffe zdołała zniszczyć mniej niż 40 wozów pancernych różnego typu w tym tylko kilka B1 i B1bis! Z drugiej jednak strony słusznie zauważa, że wiele wozów zostało porzuconych z powodu braku paliwa lub też awarii/uszkodzeń i braku odpowiedniego zaplecza wsparcia ewakuacyjno-remontowego. Warto pochwalić jednak autora za to, że prawie nie powiela mitów na temat niektórych czołgów amerykańskich, rosyjskich i niemieckich oraz za to, że opisał mniej znane konstrukcje z innych państw.

Jeśli jesteś zainteresowany bronią pancerną z okresu II wojny światowej, to praca Andrzeja Zasięcznego musi przejść przez twoje ręce i wylądować na półce jako wartościowe publikacja do której będziesz co jakiś czas sięgał.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.

Najpopularniejsze posty