Czołgi T-90 i armatohaubice K9 Thunder dla Egiptu?

W ostatnim czasie w anglojęzycznej prasie internetowej pojawiły się doniesienia o możliwym pozyskaniu przez Arabską Republikę Egiptu linii montażowych rosyjskich czołgów podstawowych T-90S/SK oraz południowokoreańskich armatohaubic samobieżnych K9 Thunder kalibru 155 milimetrów. Informacje o pozyskaniu przez Egipt wyżej wymienionego sprzętu są niezwykle ciekawe, ale nie jest jeszcze jasne czy transakcie dojdą do skutku.

Rosyjskie czołgi T-90 dla Egiptu?

Pierwsze informacje na temat możliwego pozyskania przez Egipcjan rosyjskich czołgów podstawowych T-90 pojawiły się w czerwcu br. na łamach portalu Defence Blog. Wówczas informacje przekazywane przez wyżej wymienione źródło wskazywały na zainteresowanie władz w Kairze zakupem blisko 400 – 500 rosyjskich czołgów podstawowych T-90 w wersji MS.

Czołg podstawowy T-90MS podczas targów zbrojeniowych Eurosatory 2012. /Fot. Copyleft, na licencji CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.

Kolejne doniesienia o możliwym rosyjskim kontrakcie pojawiły się dzięki raportowi na rok 2016 opublikowanemu na łamach portalu koncernu zbrojeniowego UralWagonZawod. Specjalny raport opublikowany na stronie internetowej producenta ujawnił serię kontraktów dotyczących czołgów podstawowych T-90 zawieranych w regionie Bliskiego Wschodu. Ujawnienie rosyjsko-egipskiego porozumienia miało nastąpić dzięki rosyjskiemu analitykowi zajmującemu się obronnością.

Według analizy danych przez wyżej wymienioną osobę ma wynikać, że UralWagonZawod planuje wprowadzić w życie zamówienia złożone przez Republikę Iraku (73 T-90S/SK) i Wietnam (64 T-90S/SK), sfinalizować zamówienie z Kuwejtu (146 T-90MS/MSK) oraz wypracować porozumienie w sprawie kontraktu dla Republiki Indii (356 T-90MS). Ponadto koncern UralWagonZawod ma podjąć się prac nad ustanowieniem zakładów montażowych czołgów T-90S/SK w Arabskiej Republice Egiptu oraz zakładów remontowych w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

W raporcie UralWagonZawod, kwestia egipska została oznaczona kodem 818 – czyli numerem ewidencyjnym zgodnym z rosyjskimi standardami, odpowiadającym właśnie Egiptowi. Kwestia pozyskania linii montażowej oraz co de facto za tym idzie rosyjskich czołgów podstawowych T-90 przez Egipt jest o tyle interesująca jako, że kraj ten dysponuje ogromną liczbą (ponad 1000 sztuk) amerykańskich czołgów podstawowych M1A1 Abrams.

Południowokoreańskie armatohaubice K9 Thunder dla Egiptu?

Kolejną internetową rewelacją dotyczącą potencjalnego zakupu sprzętu i uzbrojenia przez Egipt jest informacja zaprezentowana na portalu Army Recognition. Według dziennikarzy tego portalu, powołujących się na informacje zawarte na koncie Egypt Defense Portal w serwisie społecznościowym Facebook, południowokoreański koncern zbrojeniowy Hanwha Techwin ma pewność, że wygra nowy kontrakt `na eksport samobieżnych armatohaubic K9 Thunder.

Armatohaubice kal. 155 mm K9 Thunder w służbie Sił Zbrojnych Republiki Korei. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Pod koniec bieżącego roku, południowokoreańska firma może podpisać kontrakty na dostawy armatohaubic K9 Thunder kalibru 155 milimetrów z Arabską Republiką Egiptu oraz Turcją. Przypominamy, że negocjacje w sprawie zakupu armatohaubic przez Kair prowadzone są od 2010 roku – w ich toku podpisano już porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding, ?MoU?) pomiędzy władzami Korei Popołudniowej a Egiptu. Przerwanie prac nad porozumieniem w sprawie armatohaubic miało miejsce w 2011 roku w związku z Rewolucją w Egipcie i towarzyszącymi temu wydarzeniu niepokojami politycznymi. Prace wznowiono dopiero w marcu 2017 roku wraz z ponownym zawarciem porozumienia o współpracy w zakresie obronności w czasie wizyty południowokoreańskiego szefa resortu obrony w Egipcie.

Nowe południowokoreańskie armatohaubice K9 Thunder mogłyby zastąpić obecnie wykorzystywane przez Egipcjan amerykańskie haubice M109A2 oraz M109A5 tego samego kalibru. Według raportu Military Balance, wojska lądowe Egiptu wykorzystują 364 amerykańskie armatohaubice M109 – 164 M109A2 i 204 M109A5.

Źródło:

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.