Czwarta rocznica katastrofy w Smoleńsku

Dziś mijają cztery lata od katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. straciliśmy dziewięćdziesięciu sześciu naszych rodaków, w tym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego,  jego małżonkę śp. Marię Kaczyńską, ostatniego prezydenta na  uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego oraz wielu innych przedstawicieli polskiego życia publicznego.

Sklep Urodzeni Patrioci
Szczątki samolotu Tu-154M / Źródło: Wikimedia

Szczątki samolotu Tu-154M / Źródło: Wikimedia

W katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, wśród nich wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP.

Do dzisiaj nie ustalono przyczyn tragedii. Żądanie wydania kluczowych dla wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej dowodów – wraku i czarnych skrzynek stanowią dziś główne postulaty tych, którzy chcą dowiedzieć się prawdy o tym, co było przyczyną katastrofy rządowego samolotu Tu-154M. Chociaż minęły już cztery lata wciąż brak jest wiarygodnych wyjaśnień, a rząd Polski nie wydaje się być zdeterminowany do ich odkrycia. Z pewnością na wyczerpujące i pełne wyniki śledztwa w sprawie tej katastrofy przyjdzie nam jeszcze długo czekać.

Ofiary katastrofy / Źródło: www.eostroleka.pl

Ofiary katastrofy / Źródło: www.eostroleka.pl

Komentarze

Politolog, studentka Bezpieczeństwa wewnętrznego oraz Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktorantka na kierunku Nauki o polityce. W kręgu jej zainteresowań znajduje się historia reżimów niedemokratycznych, szczególnie włoskiego faszyzmu, polityka Margaret Thatcher oraz współczesna myśl narodowa.

Najpopularniejsze posty