Dan Hampton, Władcy Przestworzy

Na początku 2015 roku wydawnictwo Pascal z Bielska-Białej wypuściło następną książkę Dana Hamptona, Władcy Przestworzy. W 2012 roku wydało ono inną książkę tego autora pod tytułem Viper Pilot F-16. Tym razem Hampton zabiera nas w przeszłość i opowiada o narodzinach lotnictwa myśliwskiego poczynając od I Wojny Światowej, aż do współczesności.

Książka Władcy Przestworzy przyciągnęła mój wzrok ciekawą okładką prezentującą na pierwszym planie samolot myśliwski amerykańskiej marynarki wojennej z II Wojny Światowej F4U Coisar na tle nieba, a w dole spadający w płomieniach zestrzelony samolot. Widząc nazwisko Autora tej pozycji postanowiłem po nią sięgnąć.

Podpułkownik USAF czyli Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Dan Hampton jest byłym pilotem Dzikich Łasic czyli inaczej Wild Weasel, łowców wyrzutni pocisków przeciwlotniczych zwanych na całym świecie pod akronimem SAM. Hampton jest między innymi absolwentem Top Gun, słynnej szkoły walki powietrznej pilotów Marynarki Wojennej o której opowiada słynny film z Tony Cruisem w roli głównej.

Władcy Przestworzy składa się z prologu i piętnastu rozdziałów, które zostały podzielone na cztery części opowiadające o rozwoju lotnictwa myśliwskiego na przestrzeni niecałych stu lat. Poczynając od I Wojny Światowej, aż do II Wojny w Zatoce Perskiej.

W prologu zatytułowanym Od Autora Hampton mówi, że książka Władcy Przestworzy jest w istocie kompleksową historią pilotów myśliwskich. Zachęca nas abyśmy spojrzeli na historię ludzi, którzy tworzyli znaną nam historię i świat w którym żyjemy.

Wojna, która miała zakończyć wszystkie wojny: 1914-1918. Jest to przedstawienie rozwoju samolotów myśliwskich podczas I Wojny Światowej, a także prezentacja asów myśliwskich tamtych czasów na tle zmagań Państw Centralnych z Ententą na froncie zachodnim. Zaprezentowano nie tylko wynalezienie synchronizatora, który pozwolił na strzelanie karabinami maszynowymi przez obracające się śmigło, lecz także samolotów które miały ogromne znaczenie na polu walki.

W ręku Boga: 1919-1939. Przestawia ona działania lotnictwa podczas interwencji w ogarniętej wojną domową Rosji, podczas wojny polsko-bolszewickiej i w końcu udział słynnego Legionu Kondor w wojnie domowej w Hiszpanii. Przedstawione zostały także procesy, które umożliwiły Hitlerowi szybką odbudowę sił powietrznych, a jednocześnie jak niektóre błędne wnioski wyciągnięte z tego konfliktu wpłynęły na późniejszy rozwój konstrukcji lotniczych.

Kataklizm: 1939-1945. Opis działań powietrznych podczas największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. Ukazanie tego, że II Wojna Światowa nie tylko spowodowała gwałtowny rozwój nowych technologii związanych z lotnictwem ale także była prowadzona na olbrzymich terenach. Oprócz sylwetek asów tamtych czasów zaprezentowano także samoloty biorące udział w najważniejszych bataliach tej wojny totalnej.

Świt ery odrzutowców. To ukazanie rozwoju taktyki walk myśliwców odrzutowych od Wojny Koreańskiej poprzez Wietnam, aż do II Wojny w Zatoce Perskiej. Jest to nie tylko ewolucja techniki walk powietrznych poprzez wprowadzenie rakiet kierowanych podczerwienią, ale także rozwojem technik niszczenia obrony przeciwlotniczej przeciwnika przez użycie pocisków antyradiolokacyjnych.

Po tych czterech podstawowych częściach jest podziękowanie dla osób, które pomagały Autorowi w pracy nad Władcami Przestworzy. Od pojedynczych osób, a na całych instytucjach zajmujących się historią lotnictwa skończywszy.

Dalej z kolei znajdują się dwa załączniki. Pierwszy dotyczy podstaw walki w powietrzu takich jak strzelanie z wyprzedzeniem do ruchomego celu. Drugi zaś dotyczy sposobów ataku na cele naziemne dokonywane z powietrza. Słowniczek objaśnia znaczenia słów, które pomagają zrozumieć czym był zawrót Immelmanna czy skrót TOC.

Bibliografia książki prezentuje jasno i przejrzyście pozycje z których Autor czerpał informacje niezbędne do napisania Władców Przestworzy. Poczynając od wspomnieć pilotów, aż do opracowań działań bojowych wielkich jednostek lotniczych. Po tym następują uwagi bibliograficzne do poszczególnych rozdziałów wyjaśniające punkt widzenia Autora na poszczególne kwestie lub wydarzenia.

Ogólnie książka jest dobrze napisana i polecam ją pasjonatom lotnictwa, którzy chcieliby przybliżyć sobie wiadomości na temat tego jak na przestrzeni niecałych stu lat lotnictwo myśliwskie ewoluowało. Od nieporadnych, wykonanych z drewna i płótna maszyn aż do najbardziej zaawansowanych konstrukcji współczesnego pola walki.

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.