Efektor lasera LaWS na okręcie desantowym USS Ponce. / U.S. Navy photo by John F. Williams/Released.

Demonstracja użycia broni laserowej US Navy w Zatoce Perskiej [WIDEO]

Telewizja CNN opublikowała ekskluzywne nagranie wideo z pokazu możliwości systemu broni laserowej AN/SEQ-3 LaWS, zainstalowanego na okręcie desantowym USS Ponce (AFSB(I)-15), typu Austin, znajdującym się obecnie w Zatoce Perskiej. Podczas demonstracji, LaWS, który jest jedynym operacyjnym systemem tej klasy na świecie, skutecznie unieszkodliwił bezzałogowy aparat latający (UAV).

W poniedziałek, 17 lipca br. amerykańska telewizja CNN opublikowała ekskluzywne nagranie wideo z pokazu możliwości systemu broni laserowej AN/SEQ-3 LaWS (Laser Weapon System), zainstalowanego na okręcie desantowym USS Ponce (AFSB(I)-15), typu Austin, znajdującym się obecnie w Zatoce Perskiej. Okręt, który przebywa w obszarze odpowiedzialności V Floty US Navy od 2016 roku nieustannie utrzymuje w gotowości bojowej jedyny obecnie operacyjny system broni laserowej tej klasy na świecie i w ramach pokazu dla stacji telewizyjnej, dowodzony przez kpt. Christophera Wellsa okręt skutecznie poraził taktyczny, rozpoznawczy, bezzałogowy aparat latający typu ScanEagle za pomocą LaWS.

Dowódca USS Ponce powiedział dla CNN, że LaWS jest bardziej precyzyjny niż pocisk:

Nie jest to niszowy system broni, jak inne którymi dysponujemy w całych siłach zbrojnych, gdzie są skuteczne tylko przeciwko celom powietrznym lub tylko przeciwko celom naziemnym ? w tym przypadku jest to bardzo wszechstronna broń, która może być wykorzystana przeciwko różnym celom.

W czasie pokazu z pokładu małej łodzi, znajdującej się w sporej odległości od USS Ponce, został wystrzelony dron Boeing/Insitu ScanEagle. AN/SEQ-3 LaWS namierzył i w krótkim czasie rozgrzał skrzydło bezzałogowca do tego stopnia, że zapaliło się, w efekcie czego ten spadł do wody.

Por. Cale Hughes, oficer pokładowy systemu broni laserowej, powiedział, że LaWS działa na zasadzie wyrzucania ogromnej ilości fotonów przeciwko nadlatującemu celowi, dzięki czemu nie ma potrzeby brania pod uwagi siły i kierunku wiatru czy odległości od niego, by razić go z prędkością światła. Podkreślił również, że strzelanie za pomocą LaWS jest stosunkowo tanie i jeden ?strzał? kosztuje mniej niż 1 USD.

Warto zauważyć, że demonstracja na pokładzie USS Ponce odbyła się przed planowanym powrotem okrętu do Stanów Zjednoczonych. W rejonie Zatoki Perskiej zostanie od zastąpiony przez pływającą bazę morską (Afloat Forward Staging Base; AFSB) USNS Lewis B. Puller (T-ESB-3), która wyszła w morze w dniu 19 lipca br. ze swoją pierwszą misją operacyjną (czytaj więcej: Pierwsza misja pływającej bazy morskiej USNS ?Lewis B. Puller?).

WIDEO:

AN/SEQ-3 Laser Weapon System (XN-1 LaWS) powstał w 2014 roku w amerykańskiej firmie Kratos Defense & Security Solutions, która otrzymała trzy lata wcześniej 11-milionowy kontrakt na rozwój systemu od Centrum Działań Nawodnych US Navy (Naval Surface Warfare Center; NSWC). Od tamtego czasu zostało zainstalowane na okręcie desantowym USS Ponce (AFSB(I)-15), typu Austin, jako pierwszy operacyjny system okrętowej broni laserowej na świecie (od grudnia 2014 roku). W zamyśle LaWS ma służyć do obrony bezpośredniej okrętu przed małymi łodziami i dronami.

Źródło:

edition.cnn.com: Exclusive: CNN witnesses US Navy’s drone-killing laser

Czytaj także:

Raytheon przetestował broń laserową na śmigłowcu AH-64 Apache

MDA ujawnia szczegóły nt. drona uzbrojonego w laser antybalistyczny

Lockheed Martin dostarczy US Army laser o mocy 60 kW

USAF: wkrótce testy broni laserowej na AC-130?

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Broń laserowa na wyposażeniu US Army już w 2025 roku?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.