Denali Mount & Run Expedition 2015

Miło nam poinformować, iż portal Nowa Strategia objął oficjalny patronat nad akcją Denali Mount & Run Expedition 2015. Wyprawa zakłada zdobycie najzimniejszego siedmiotysięcznika na ziemi – Mckinley, a następnie przebiegnięcie na pełnym dystansie maratonu Mayor?s Midnight Sun Alaska Marathon. Całej akcji towarzyszy charytatywna zbiórka pieniędzy na rzecz rannych i poszkodowanych żołnierzy z Jednostki Wojskowej Formoza Nasz portal będzie także w miarę możliwości relacjonował na bieżąco przebieg wyprawy w oparciu o łączność satelitarną z uczestnikami.

Ten ambitny cel postawiło sobie dwóch żołnierzy z dwóch krańców Polski – Zakopanego i Gdyni. Marcin Kalita i Piotr Knop mają za sobą już wiele ekstremalnych przygód, a ta stanowi dla nich kolejne, być może najtrudniejsze wyzwanie.

Marcin jest Absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Karierę wojskową rozpoczął w  1 Brygadzie Pancernej. Od 7 lat pracuję w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem. Obecnie pełni tam służbę jako szef sekcji S.E.R.E SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape ? Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka). Pochodzi z Kotliny Kłodzkiej co umożliwiło mu kształtowanie miłości do gór od najmłodszych lat. Pasjonat i praktyk w dziedzinie ratownictwa wysokościowego, wspinaczki oraz sportów ekstremalnych. Po zdobyciu polskich szczytów, swoje doświadczenie szlifował między innymi w Dolomitach. Trzykrotnie zdobył  Mt Blanc. Zdobył również Elbrus i Kilimandżaro. Posiada uprawnienia instruktora survivalu, S.E.R.E., wspinaczki, ratownictwa wysokościowego oraz ratownictwa śmigłowcowego.  Dodatkowo jest nurkiem, skoczkiem spadochronowym, instruktorem narciarstwa zjazdowego, instruktorem filipińskich sztuk walki, ratownikiem wodnym, ratownikiem KPP.

Piotr i Marcin na Kasprowym.

Piotr i Marcin na Kasprowym.

Piotr, z zamiłowania podróżnik, żeglarz  wędkarz zawodowo związany jest z siłami specjalnymi Wojska Polskiego. Fascynat selekcji i gier o charakterze survivalowym. Bardzo dobrze czuje się pod wodą, i jak twierdzi, nie tylko pod narkozą azotową. Postanowił jednak opuścić głębię i wznieść się nieco wyżej niż na suchy ląd. Zdobył Mont Blanc oraz pokonał setki kilometrów w masywie Dolomitów. W wolnym czasie żegluje i wędkuje. Lubi nowe wyzwania dlatego też co roku wymyśla sobie jakąś przygodę. Piotr jest również instruktorem strzelectwa (sędzia), kajakarstwa i walki wręcz. Nurek, skoczek spadochronowy, starszy sternik motorowodny, żeglarz jachtowy. Na wyprawę wyrusza jako Członek Stowarzyszenia Kulturalno ? Rekreacyjno ? Sportowego FORMOZA.

Marcin Kalita i Piotr Knop mają za sobą już wiele ekstremalnych przygód, a ta stanowi dla nich kolejne, być może najtrudniejsze wyzwanie.

Robimy to przede wszystkim dlatego, że obaj kochamy przygodę i aktywne spędzanie czasu. Jednak wierzymy, że nasze przedsięwzięcie, nasz zapał i optymizm mogą również pomóc innym. Poprzez swoją akcję chcielibyśmy wesprzeć żołnierzy elitarnej JW Formoza, którzy służąc dla nas Polaków, zarówno w kraju jak i zagranicą, przepłacili to zdrowiem. Pragniemy również pomóc rodzinom tych żołnierzy w ciężkich dla nich chwilach.

Zachęcamy do kibicowania wyprawie i wspierania akcji charytatywnej, która pozwoli pomóc poszkodowanym żołnierzom i ich rodziną.

Cała akcja dzieli się ma trzy wzajemnie powiązane ze sobą cele:

CEL 1. Mount McKinley (Denali) – 6194 m n.p.m., najwyższy szczyt Ameryki Północnej (Alaska – Kordyliery) – 63°5’51.34″N 151°0’19.86″W

Położenie szczytu w regionie Alaski. / Źródło: wikimediacommons.

Położenie szczytu w regionie Alaski. / Źródło: wikimediacommons.

 

Przez alpinistów McKinley uwqżany jest za najzimniejszą gorę świata. Znana jest z temperatur spadających zimą do -70° C, a latem do -30° C. Odczuwalne temperatury są jeszcze niższe z uwagi na silne wiatry wiejące z prędkością do 160 km/h.

Wyróżniający się wysokością Mount McKinley. / Źródło: wikimediacommons.

Wyróżniający się wysokością Mount McKinley. / Źródło: wikimediacommons.

CEL 2. Start uczestników w ramach zespołu ekspedycyjnego w górskim Mayor?s Midnight Sun Alaska Marathon na pełnym dystansie maratońskim w polsko-amerykańskiej akcji  charytatywnej „DENALI”.

Mayor?s Midnight Sun Alaska Marathon odbywa się w czerwcu każdego roku. Jest to wyjątkowy i trudny bieg maratoński w niepowtarzalnej scenerii gór Alaski. Po zdobyciu szczytu Denali, zespół wyprawowy pobiegnie charytatywnie wspólnie z przedstawicielami polskiej Polonii, amerykańskimi weteranami wojennymi oraz innymi biegaczami dobrej woli. Uczestnicy wystartują jako jedna drużyna ? Drużyna Orła Białego (White Eagle Team).

CEL 3. Charytatywna zbiórka pieniędzy na rzecz żołnierzy Jednostki Wojskowej Formoza i ich rodzin.

Mila Dla Sebastiana, w ramach której pięciu żołnierzy z JW. Formoza zdobyło 10 alpejskich czterotysięczników. Celem wyprawy było wówczas zebranie funduszy na rehabilitację poszkodowanego w wypadku kolegi.

milasebsatsian

Członkowie KRS Formoza na Signalkuppe. / Źródło: http://www.krsformoza.pl/galeria/mila_dla_sebastiana_2013/dzien_05/mila2013_dzien05.php

 

Stowarzyszanie tworzą obecni i byli żołnierze Formozy oraz pracownicy wojska którzy postanowili połączyć siły i wykorzystać swoje doświadczenie, by pomagać innym.Celem działalności jest popularyzowanie działalności Jednostki, umacnianie jej autorytetu oraz pogłębianie wiedzy na jej temat.

Logo KRS Formoza. / Źrodło: http://www.krsformoza.pl/

Logo KRS Formoza. / Źrodło: http://www.krsformoza.pl/

Stowarzyszanie działa na rzecz integracji środowisk żołnierzy oraz sympatyków i miłośników Jednostki. Jego członkowie angażują się w akcje pielęgnujące tożsamość narodową Polaków, oraz rozwijają świadomość narodową, obywatelską i kulturową. Działania KRS Formoza mają profil charytatywny. Jednym z celów Stowarzyszenia jest pomoc poszkodowanym kolegom oraz ich rodzinom w poprawie warunków socjalno-bytowych.

Harmonogram wyprawy przedstawia się następująco:

Sprawy organizacyjne:

  • Zakup biletów lotniczych;
  • Zgłoszenie ekspedycji do Parku Denali, umówienie terminu szkolenia;
  • Rezerwacja noclegów w Anchorage;

Etap I ? wspólny trening, doskonalenie umiejętności i zgrywanie:

  • 25-31 styczeń br. – narciarstwo skiturowe;
  • 10-14 marzec br. – narciarstwo skiturowe, asekuracja szczelinowa;
  • 20-22 marzec br. – narciarstwo skiturowe, bytowanie;
  • 10-12 kwiecień br. – narciarstwo skiturowe
  • 08-10 maj br. – asekuracja szczelinowa;

 

Etap II ? wylot i organizacja :

  • Wylot z kraju w dniu 26.05.2015 r. Kraków/Gdańsk ? Frankfurt ? Anchorage;
  • Odpoczynek, zakupienie prowiantu, 2 dni ? Anchorage;
  • Przejazd autokarowy w dniu 28.05.2015 r. na trasie Anchorage ? Talkeetna;
  • Szkolenie w stanicy parku Denali National Park, przesiadka na ?Taxi Air” operatora (K-2 Aviation), wypożyczenie sprzętu i środków łączności, rezerwacja i opłacenie lotu awionetką;
  • Przelot z Talkeetna do the Kahiltna Glacier Base Camp;

Etap II ? etap zasadniczy zdobywania szczytu:

Zdobywanie szczytu trasą McKinley – West Buttress Route:

Początek: BASECAMP N62 58.092 W151 10.364 2132 m

Camp 1/2 N63 00.997 W151 11.245 2272 m

Camp 1   N63 01.527 W151 10.803 2339 m

Camp 2   N63 03.511 W151 10.979 2847 m

Camp 3   N63 04.467 W151 08.844 3351 m

Camp 4   N63 04.211 W151 04.611 4325 m

Camp 5   N63 04.712 W151 03.254 5250 m

Zakończenie: SUMMIT   N63 04.153 W151 00.402 6194 m

 

Trasa wspinaczki z orientacyjną wysokością poszczególnych CAMPów.

Trasa wspinaczki z orientacyjną wysokością poszczególnych CAMPów.

 

——————————————————————————————————————————-

  • Lądowanie na lodowcu i marsz do bazy Ski Hill ? 2400 m n.p.m.;
  • Trekking do Camp 11 ? 3350 m n.p.m.? założenie bazy;
  • Przeniesienie części sprzętu I zapasów do Basin Camp ? powrót na nocleg do Camp 11;
  • Trekking do Basin Camp ? 4330 m n.p.m. ? założenie bazy;
  • Przeniesienie części sprzętu I zapasów do High Camp ? powrót na nocleg do Basin Camp;
  • Trekking do High Camp ? 5240 m n.p.m. ? założenie bazy;
  • Atak szczytowy ? Mt McKinley (Denali) 6194 m.n.p.m.;
  • Powrót do Kaliltna Base Camp;
  • Wylot do Talkeetny ? zgłoszenie powrotu w stanicy Parku Narodowego Denali
  • odpoczynek, spotkania z Polonią na Alasce i przygotowanie do Maratonu.

Jak podkreślają organizatorzy akcja górska podyktowana będzie potrzebami aklimatyzacyjnymi, wynoszeniem depozytów, a przede wszystkim pogodą, która na Denal bywa czasem kapryśna. Mając jednak na uwadze szerokie grono osób, które kibicują naszym celom, mamy nadzieję, że i siły natury się do nas uśmiechną.

Etap IV? udział w maratonie i akcja charytatywna:

  • Start w Mayor’s Midnight Sun Alaska Marathon (20.06.2015 r.)
  • Lokalna konferencja prasowa
  • Spotkanie z Polonią i darczyńcami
  • Zbiórka pieniędzy dla rannych żołnierzy i ich rodzin poprzez KRS Formoza

Etap V ? powrót do kraju:

  • Wylot z Alaski w dniu 25 czerwca z Anchorage ? Newark – Frankfurt ? Kraków;
  • Spotkanie z mediami w Polsce, relacja z wyprawy.

Wyprawa ta jest unikatowa przynajmniej z kilku powodów:

  • Jej celem jest także pogłębienie i rozwinięcie pionierskich badań nad chorobą wysokościową, które pozwolą wskazać osoby zagrożone nagłym zgonem na wysokości, oraz takie które wymagają ostrożnej aklimatyzacji. Badania te mają bezcenne znaczenie dla rozwoju bezpiecznej turystyki i eksploracji wysokogórskich. Odbywają się w ramach zaawansowanych działań naukowych zespołu Wojskowego Instytutu Medycznego.
  • Akcja stanowi kontynuacje zdobycia tzw. Korony Ziemi, a zaraz po zdobyciu szczytu uczestnicy mają odbyć bieg maratoński na dużej wysokości.
  • Akcja stanowi charytatywne przesłanie biegowe w międzynarodowej kooperacji prospołecznej.
  • Wyprawa ma na celu popularyzowanie działalności JW Formoza, umacnianie jej autorytetu, rozwijanie i popularyzowanie wiedzy o JW Formoza wśród rodaków oraz Polonii na całym świecie.

Zachęcamy zatem do kibicowania wyprawie i wspierania akcji charytatywnej, która pozwoli zapewnić pomoc poszkodowanym żołnierzom i ich rodziną!

Przelewów można dokonywać na następujące dane:

Stowarzyszenie „KRS FORMOZA”

z siedzibą ul. Pułkownika Dąbka 77/IV/2, 81-107 GDYNIA

NIP: 958-166-28-87, REGON: 221887466

Nr konta: 02 1240 5354 1111 0010 5117 9431 PEKAO S.A. Oddział w Gdyni

Z dopiskiem „DENALI”

Trzymamy kciuki i wierzymy, że wyprawa zakończy się sukcesem, co przełoży się na wymierną pomoc dla rannych żołnierzy oraz ich rodzin.

AKTUALIZACJA:

Denali 2015 – uczestnicy otrzymali flagę od prezydenta RP (22.05.2015 r.)

Uczestnicy Denali 2015 już na wysokości 4 tys. m (02.06.2015 r.)

Denali 2015 ? Szczyt McKinley zdobyty! (10.06.2015  r.)

Denali 2015 – fotorelacja (20.06.2015 r.)

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.