DroneDefender. / fot. Battelle.

Departament Obrony USA zamówił setkę zestawów do zwalczania dronów [WIDEO]

Pentagon zakupił blisko 100 ręcznych zestawów DroneDefender firmy Battelle, dzięki czemu amerykańskie siły zbrojne stały się pierwszym na świecie wojskowym użytkownikiem broni do obezwładniania dronów.

Decyzję o zakupie ogłoszono w czasie wystawy, towarzyszącej konferencji Sea-Air-Space organizowanej przez stowarzyszenie Navy League w National Harbor pod Waszyngtonem. Nie podano dokładnej liczby ani wartości kontraktu, wiadomo jedynie, że liczba zakupionych egzemplarzy DroneDefender oscyluje wokół 100.

DroneDefender

DroneDefender. / fot. Battelle.

Zasada działania oraz budowa DroneDefender jest prosta. Zestaw oparty jest na kolbie i łożu karabinków z rodziny AR-15/M-16 i emituje fale radiowe o zmiennej częstotliwości, zakłócające sygnał GPS emitowany przez bezzałogowiec i łączność z punktem sterowania nim. Następnie, DroneDefender przejmuje kontrolę nad dronem i sprowadza go bezpiecznie na ziemię. Urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu mniej niż 0,1 sekundy.

Zestaw waży około 7,5 kilograma i ma zasięg skuteczny do 400 metrów. Baterie pozwalają na 5 godzin nieprzerwanej pracy. Producent zapewnia o niskich kosztach zakupu i eksploatacji broni.

Na początku marca br. brytyjski OpenWorks Engineering Ltd. opracował ręczną wyrzutnię sieci SkyWall 100, która łapie małe bezzałogowce stanowiące zagrożenie i unieszkodliwia je, sprowadzając na ziemię (czytaj więcej: SkyWall 100: broń na małe drony [WIDEO]).

Czytaj także:

Japońska policja powołała oddział łowców dronów

Udany test miniaturowej broni laserowej

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Włoska propozycja na zagrożenie ze strony BSL

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.