Despina Stratigakos „Dom Hitlera” – recenzja

Adolf Hitler to postać kontrowersyjna, widząc jego nazwisko nasze myśli odsyłają nas do okrutnych obrazów II wojny światowej. On sam zaś jest kojarzony z przemówieniami, czarno-białymi zdjęciami, które przedstawiają pełen powagi i chłodny obraz niemieckiego polityka o austriackim pochodzeniu, a także z napisaniem Mein Kampf o antysemickich i narodowo-socjalistycznych treściach.

Despina Stratigakos historyk architektoniczny, pisarz i profesor w Szkole Architektury i Planowania  na Uniwersytecie  w Buffalo w poszukiwaniu pozostałości po życiu Adolfa Hitlera odbyła podróż od Tuscom w Arizonie aż po Austriackie Alpy. Mając na uwadze, że nasz dobytek i domowa przestrzeń odzwierciedla nasze wnętrze,  podejmuje się przedstawienia tego, w jaki sposób Hitler prezentował swoje domowe ,,ja? opinii publicznej.

Autorka zabiera nas w głąb Trzeciej Rzeszy, stajemy się obserwatorami  życia i wspinania się po szczeblach kariery niemieckiego polityka. Jednakże w porównaniu do innych publikacji mamy przyjemność spoglądać na poczynania Adolfa Hitlera z punktu widzenia jego najbliższego otoczenia, a więc od strony domowego zacisza.  W pewnym momencie sfera prywatna staje się publiczną  i możemy postawić się w miejscu niemiecko- i angielskojęzycznych odbiorców, którzy byli zafascynowani dyktatorem za pośrednictwem jego wizerunku.  Zdjęcia wodza z herbatą, psami i na tle Alpejskiego Krajobrazu wywoływały u czytelników empatię.

Despina Stratigakos porzuca dotychczasowy obraz dyktatora i dzięki jej pracy i wytrwałości możemy poznać jego drugie oblicze. Czytając zadajemy sobie pytanie czy aby na pewno znany nam do tej pory Adolf Hitler to ten sam, który został  przedstawiony w książce. Widzimy artystę, architekta, który w sztuce widzi odzwierciedlenie narodu niemieckiego. Gnijące deski podłogowe w Kancelarii postrzega jako gnicie narodu. Możemy podziwiać jego zamiłowanie do przestrzeni, z jednej strony tłumaczy to jako potrzeba przestrzeni życiowej a z drugiej strony możemy dostrzec nawiązanie do feudalnej architektury, w której ogrom świadczył o potędze władcy.

Życie prywatne A. Hitlera stało się elementem propagandy wykorzystywanym by zyskać poparcie ludu. Despina S. bezbłędnie rozdziela elementy propagandy od prawdziwej osobowości wodza, o ile możemy w zupełności zgodzić się z jego zamiłowaniem do sztuki,  zauroczeniem górskimi krajobrazami, wrażliwością na piękno i nie powtarzalnym gustem widocznym w projektach  które własno ręcznie kreślił nie zwracając uwagi na rady swoich architektów w tym Gerdy Trost, która w pewnym sensie dała początek jego fascynacji sztuką,  Za dowód architektonicznego szaleństwa można uznać wybudowaną w odległości kilkunastu kilometrów od Bergrofu  na wysokości około dwóch tysięcy metrów ? herbaciarnie na Kehlsteinie. Natomiast  pozostały wizerunek wodza został stworzony na potrzeby propagandy.

Der Führer und Reichskanzler stał się częścią narodu. Lud opowiadał legendy utożsamiając go z Karolem Wielkim i Fryderykiem Barbarossą, a jego dojście do władzy zostało odczytane jako wypełnienie się podań.  Jednostkę i cały naród zbliżyły nie tylko tak wzniosłe elementy ale też tak proste jak zdjęcia z dziećmi, mit dobrego sąsiada, miłość do otoczenia i każdego istnienia. Adolf Hitler został otoczony kultem, pielgrzymki do jego Alpejskiej siedziby stanowiły odpowiednik Katharsis. Jednakże główny powodem było spojrzenie na świat tak samo jak on. Niekiedy inni wyrywali sztachety z drewnianego płotu, uważając je za relikwie.

 Książka Despiny S. to dzieło, w które zostało włożone wiele pracy. W sposób obiektywny przedstawiła życie Führera. Odkrywa przed nami jego drugie oblicze. Załącza wiele fotografii kreujących obraz jakiego jeszcze nikt nam nie przedstawił. Możemy podziwiać fotografie, szkice i projekty wnętrz  nie tylko zaprojektowanych a także zamieszkałych przez Wodza i Kanclerza Rzeszy. Trafnie zostało także oddane przekonanie panujące w zagranicznej prasie dotyczące tak kontrowersyjnej osoby  jako kogoś kto wiedzie spartański żywot,  oczytanego, zamiłowanego w sztuce, wegetarianina i abstynenta.

Czytając, czułem się częścią wydarzeń przytoczonych w książce. Obserwowałem wydarzenie będąc tuż za bohaterami. Architektura, sztuka, historia, prywatne życie zostały umiejętnie połączone w całość. Przytoczone wypowiedzi i historia opowiedziana z punktu widzenia osób, które ją przeżyły oddaje realia niegdysiejszych czasów.


Autor: Despina Stratigakos

Tytuł: Dom Hitlera

Wydawnictwo: Wielka Litera

Oprawa: twarda

Rok wydania:  2015

ISBN: 978-83-8032-144-1

Liczba stron: 430

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

 

 

Student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji ( kierunek ? Prawo). Interesuje się historią, a szczególnie starożytnością, która dała początek cywilizacji. Ponadto militarystyką, botaniką, polityką międzynarodową oraz aktualnymi wydarzeniami politycznymi i gospodarczymi, a także bezpieczeństwem międzynarodowym.