Fot. Army Recognition.

DGA ujawniła projekt francusko-niemieckiego działa elektromagnetycznego

Podczas tegorocznej wystawy innowacyjności, francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA) ujawniła istnienie projektu działa elektromagnetycznego, który powstaje we Francusko-Niemieckim Instytucie Badawczym ISL w Saint-Louis.

Saint-Louis, departament Górny Ren, Francja. / Wikimedia Commons.

W piątek, 8 grudnia br. portal Army Recognition poinformował, że podczas tegorocznej wystawy innowacyjności (2017 DGA Innovations) francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (Direction générale de l?Armement; DGA) ujawniła istnienie projektu działa elektromagnetycznego, który powstaje we Francusko-Niemieckim Instytucie Badawczym ISL w Saint-Louis (Institut franco-allemand de recherches de Saint-Louis). Szczegóły projektu, uruchomionego w 1987 roku, do dnia dzisiejszego były w większości objęte tajemnicą.

Co prawda pełnoskalowy prototyp działa elektromagnetycznego „Pegasus” o mocy 10 megadżuli został zbudowany w 1997 roku w zakładach ISL we wschodniej Francji, niedaleko granicy z Niemcami, ale dopiero teraz zaprezentowano koncepcję praktycznego zastosowania w pełni funkcjonalnego systemu, umieszczonego na podwoziu kołowym. Podczas wystawy przeprowadzono udaną demonstrację strzelań z bezprochową amunicją kalibru 5 x 5 mm (brak zagrożenia pirotechnicznego), która osiągnęła prędkość wylotową 120 m/s.

?Pegasus? służy obecnie do rozwoju technologii pół-skalowej wyrzutni kołowej i działa elektromagnetycznego dla przyszłego systemu artylerii dalekiego zasięgu. Ostatnie prace badawcze obejmują udane próby strzelań ładunków z prędkością wylotową ponad 2.500 m/s (3 km/s; Mach 9). Francusko-niemiecka technologia pozwala na efektywność konwersji energii elektrycznej na kinetyczną na poziomie ponad 35%, co jest unikatowym wynikiem w Europie i wyznacznikiem standardów światowych.

Pełnoskalowy prototyp działa elektromagnetycznego „Pegasus” został zbudowany w 1997 roku w zakładach ISL we wschodniej Francji, niedaleko granicy z Niemcami. / fot. ISL.

Według DGA, która zajmuje się dostawą systemów uzbrojenia dla francuskich sił zbrojnych, zastosowania wojskowe tej technologii, oferującej bezprochowe, zwiększone zdolności penetracji, dzięki ogromnej prędkości rażenia oraz sumultaniczny ostrzał (dzięki kontroli szybkostrzelności i prędkości wylotowej), obejmują systemy artylerii dalekiego zasięgu (powyżej 200 km), uzbrojenia okrętowego, przeznaczonego do rażenia celów powierzchniowych oraz obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym przeciwko celom hipersonicznym.

Technologia działa elektromagnetycznego w porównaniu z klasycznym uzbrojeniem prochowym, zwiększa zasięg rażenia celów pięciokrotnie, przy znacznie lepszej celności. Według inżynierów, ostatecznie, technologia ta powinna być w stanie zastąpić pociski samosterujące za ułamek ich kosztów.

ISL pracuje nad ultra kompaktowymi źródłami zasilania, zdolnymi do wytworzenia energii 1 gigawata w obudowie 10-krotnie mniejszej. Aby to osiągnąć, inżynierowie prowadzą badania z wieloma nowymi technologiami, takimi jak magnetyczne zasilacze, ultraszybkie przełączniki i nadprzewodniki, zdolne do pracy w temperaturze poniżej -200 °C, czy z niektórymi materiałami bezoporowymi. Mogą one przewodzić elektryczność bez jakiejkolwiek straty energii.

Partnerami przemysłowi w projekcie są koncerny zbrojeniowe Naval Group, Nexter Systems, Nexter Munitions oraz MBDA. Koncepcyjny model w skali okrętu wojennego od Naval Group, wyposażonego w działa elektromagnetyczne ma zostać zaprezentowany na targach Euronaval w 2018 roku. DGA i ISL są przekonane, że pierwsze praktyczne zastosowanie technologii znajdą się właśnie w marynarce wojennej.

Fot. Army Recognition.

Warto zauważyć, że w 2015 roku przedstawiciele francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale) i DGA, odwiedzili amerykańskie Morskie Centrum Walki Nawodnej im. kontradm. Johna A. Dahlgrena (Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division; NSWCDD), które znajduje się na obszarze niemunicypalnym Dahlgren w hrabstwie King George (Wirginia). Amerykanie prowadzą tam badania nad własną technologią na tym polu (czytaj więcej: Pierwsza udana salwa z amerykańskiego działa elektromagnetycznego [WIDEO]) z dwoma urządzeniami: Electromagnetic Railgun (opracowane przez BAE Systems) oraz Blitzer Railgun (General Atomics Electromagnetic Systems Group) o mocy 3, 10 i 32 megadżuli.

Podobne technologie są opracowywane również przez inne państwa. Turcja zaprezentowała w październiku ub. r. i testowała dwa miesiące później działo elektromagnetyczne Tübitak Sapan (tur. ?proca?) o mocy 14 megadżuli, opracowywane z myślą o fregatach rakietowych nowej generacji typu TF-2000, a w maju br. podczas 13. międzynarodowej wystawy zbrojeniowej IDEF?17 w Stambule, przedsiębiorstwo ASELSAN A.Ş. zaprezentowało koncepcję działa o nazwie Tufan (tur. ?burza?) (czytaj więcej: IDEF?17: Prezentacja koncepcji tureckiego działa elektromagnetycznego Tufan). Kolejnym krajem zainteresowanym rozwojem tej technologii jest Japonia, która planuje uzbroić przyszłe niszczyciele rakietowe typu 27DD w railguny o nazwie JAX (czytaj więcej: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne).

Źródła:

armyrecognition.com: French-German EM Railgun Project Unveiled at DGA Innovation Event

navyrecognition.com: France Working on Electromagnetic Railgun for Naval Application

Czytaj także:

Francuskie Wojska Lądowe odebrały pierwsze przeciwpancerne pociski kierowane MMP

Naval Group dostarczył Egiptowi pierwszą korwetę rakietową Gowind 2500 [WIDEO]

Belgia zamawia francuskie pojazdy opancerzone nowej generacji

Francja: armia odebrała pierwszą partię karabinków HK416F

Francuskie Wojska Lądowe zamawiają Griffon VBMR i Jaguar EBRC

FC/ASW: Brytyjsko-francuski pocisk manewrujący przyszłości

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.