Fot. Lockheed Martin.

DGP: Polska kupi 40 rakiet JASSM-ER dla F-16 Jastrząb

Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, rząd zamierza podpisać do końca 2016 roku kontrakt na dostawy 40 taktycznych lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER o zasięgu ponad 926 kilometrów.

W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, wiceszef MON Bartosz Kownacki potwierdził wcześniejsze, jeszcze nieoficjalne doniesienia o planach zakupu taktycznych lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER o wydłużonym zasięgu:

40 tego typu pocisków o zasięgu ponad 900 km dla naszych samolotów F-16 bardzo wzmocni zdolności odstraszania. To jest prawdziwy przełom, który pokazuje także, że jesteśmy uważani przez USA za wiarygodnego i ważnego sojusznika. ? powiedział Kownacki dla DGP.

Zakup rakiet nastąpiłby w ramach programu FMS (Foreign Military Sales), czyli sprzedaży uzbrojenia i sprzętu wojskowego innym krajom za zgodą Kongresu. Tym samym Polska stanie się pierwszym zagranicznym odbiorcą AGM-158B JASSM-ER i będzie to uzbrojenie rakietowe o największym zasięgu w Siłach Zbrojnych RP. Dostawa mogłaby nastąpić w ciągu 2-3 lat od podpisania kontraktu.

Przypomnijmy, że Wojsko Polskie kupuje także 40 rakiet tego typu o krótszym zasięgu (370 kilometrów), oznaczonych jako AGM-158A JASSM. W październiku 2014 roku, po ponad roku negocjacji Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce rakiet w ramach programu FMS, a w dniu 15 września ubiegłego roku Lockheed Martin otrzymał zgodę na ich dostarczenie Polsce (w tym dwóch szkolnych pocisków AGM-158A oraz kolejnych dwóch do przeprowadzenia prób certyfikacyjnych ? przyp. red.) w ramach kontraktu o wartości około 250 mln USD wraz z pakietem modernizacyjnym dla samolotów F-16C/D Block 52+ (czytaj więcej: Lockheed Martin dostał zgodę na sprzedaż Polsce rakiet JASSM). Z kolei w lutym br. amerykański koncern otrzymał kontrakt na integrację polskich myśliwców z tymi rakietami (czytaj więcej: Lockheed Martin zintegruje pociski JASSM z polskimi F-16).

>>>Polskie Kły ? Cz. III. JASSM.<<<

Ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) powiedział, że trwa modernizacja samolotów, by były zdolne używać pocisków JASSM, a pierwsze F-16 będą gotowe do używania tej broni w przyszłym roku.

Z kolei jeśli chodzi o JASSM-ER, to Joe Breen z działu Business Development w Lockheed Martin Missiles and Fire Control stwierdził, że:

Koncern Lockheed Martin zdaje sobie sprawę z zainteresowania Polski zakupem pocisków JASSM-ER, dlatego w przypadku zgody rządu Stanów Zjednoczonych na eksport do waszego kraju będziemy gotowi je dostarczyć oraz zapewnić potrzebne wsparcie. Cena kontraktu na dostarczenie JASSM-ER leży w zakresie negocjacji pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski.

AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) jest taktycznym lotniczym pociskiem manewrującym o obniżonej wykrywalności (stealth) i wydłużonym zasięgu do ponad 926 kilometrów (oficjalnie), zaprojektowanym do zwalczania celów punktowych spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Rakieta jest wyposażona w głowicę penetrującą WDU-42/B z materiałem wybuchowym AFX-757 o masie 454 kg, a napęd stanowi silnik odrzutowy Teledyne CAE J402-CA-100 o ciągu 3,0 kN. Rakieta porusza się z prędkością poddźwiękową i naprowadza się na cel  bezwładnościowo, za pomocą nawigacji GPS i termowizji.

W Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) pociski AGM-158A JASSM oraz AGM-158B JASSM-ER są na wyposażeniu bombowców B-1B Lancer, B-2A Spirit, B-52H Stratofortress oraz myśliwców F-16 Fighting Falcon i F-15E Strike Eagle. Oprócz USA, użytkownikiem wersji A jest także Finlandia (F/A-18C/D Hornet) oraz Australia (F/A-18C/D Hornet i F/A-18E/F Super Hornet). Lockheed Martin jak dotąd wyprodukował łącznie około 1.700 seryjnych pocisków.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl: Nowa broń dla polskich jastrzębi

Czytaj także:

Uzbrojenie dla polskich F-16 od USA, Izraela oraz Turcji

Radar typu AESA dla polskich F-16?

Inspektorat Uzbrojenia poszukuje nowego uzbrojenia dla F-16

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.