/Fot. PKW OIR Kuwejt

DO RSZ: Intensywne działania „Jastrzębi” nad Irakiem

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że polscy piloci działający w ramach PKW Kuwejt w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve? osiągnęli łączny nalot przekraczający 1500 godzin.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że piloci myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ ?Jastrząb? działających w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie (PKW Kuwejt) w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve? osiągnęli łączny nalot przekraczający 1500 godzin ? żołnierze II zmiany wnieśli do tej liczby blisko 800 godzin nalotu. Jak wynika z komunikatu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ?z tej okazji dowódca PKW OIR Kuwejt zaprosił dowódcę komponentu amerykańskiego i włoskiego wraz z delegacjami na wspólną uroczystość”. Uroczystość była okazją do podziękowania sojusznikom za ?pełną współpracę, zrozumienie i braterstwo broni w walce? oraz do wymiany doświadczeń, rozmowy i chwili odpoczynku od codziennych obowiązków.

/Fot. PKW OIR Kuwejt

Warto zaznaczyć, że udział w operacji ?Inherent Resolve? poza oczywistym wkładem w walkę z tzw. Państwem Islamskim daje naszym lotnikom możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia w warunkach bojowych. Potwierdza to w swoich słowach dowódca kontyngentu ppłk pil. Norbert Chojnacki.

?Wszyscy musimy współpracować z różnymi typami statków powietrznych z wielu krajów. Doskonalimy umiejętność tankowania w powietrzu. Czasem w naszym obszarze działania są również maszyny wojskowe, które nie należą do koalicji. Dzień po dniu pozyskujemy to bezcenne, nasze bojowe doświadczenie? ? mówi dowódca kontyngentu ppłk pil. Norbert Chojnacki.

PKW Kuwejt

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Przypominamy, że 150 żołnierzy Wojska Polskiego i cztery wielozadaniowe myśliwce F-16C/D Block 52+ już prawie od roku uczestniczy w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie „Inherent Resolve”. Celem tej operacji jest walka z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) które zajęły dużą część Iraku i Syrii, wykorzystując konflikty oraz nieudolność władz tych państw walce z terroryzmem.

Pierwsze informacje na temat możliwego polskiego zaangażowania w prowadzoną przez Amerykanów operację (czytaj także: Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS) pojawiły się w lutym 2016 roku – wówczas to szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch ogłosił, że „Jastrzębie” są gotowe do patrolowania Syrii (czytaj także: Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?). Wkrótce potem, informacje te zyskiwały potwierdzenie w późniejszych wystąpieniach szefa MSZ, Witolda Waszczykowskiego (czytaj także: Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne) oraz  MON, Antoniego Macierewicza (czytaj także: Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne). W czerwcu 2016 roku, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch ujawnił, że kontyngent czterech myśliwców F-16 Jastrząb wraz z obsługą naziemną, łącznie 150 żołnierzy, trafi do bazy lotniczej Al Jaber do Kuwejtu oraz, że wniosek o użyciu sił zbrojnych poza granicami państwa został skierowany przez premier Beatę Szydło do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

PKW Kuwejt został powołany na mocy podpisanego w dniu 17 czerwca 2016 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve (czytaj także: Prezydent Duda podpisał wniosek o użyciu sił zbrojnych). Uroczyste pożegnanie żołnierzy wschodzących w skład I zmiany PKW Kuwejt miało miejsce w dniu 4 lipca 2016 roku na lotnisku 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (Pożegnanie żołnierzy PKW Kuwejt [ZDJĘCIA]). Żołnierze I zmiany PKW Kuwejt wrócili do kraju w styczniu br. – ceremonia powitania żołnierzy I zmiany została zorganizowana w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pożegnanie żołnierzy II zmiany miało miejsce w dniu 4 stycznia bieżącego roku.

Zasobnik DB-110 podczas testów pod polskim F-16 Jastrząb. / fot. Goodrich Corporation.

Charakter operacji prowadzonych przez Siły Powietrzne jest tylko rozpoznawczy. Polskie maszyny latają nad Bliskim Wschodem wyposażone w zasobniki rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110 ? elektrooptyczny, wielozadaniowy, system rozpoznania obrazowego dostosowany do prowadzenia obserwacji z dużej odległości, średniej lub małej wysokości lotu ? które mogą fotografować teren przy maksymalnej prędkości samolotu do 1,6 Ma oraz pułapie do 15.250 metrów.

Źródło: DO RSZ

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.