F-15I Ra'am (Wikimedia Commons)

Dodatkowa eskadra F-15 dla Izraela

Waszyngton i Tel Awiw osiągnęły porozumienie w sprawie rekompensaty, jaką będzie dodatkowa eskadra myśliwców F-15 dla Izraela, za uznanie przez USA porozumienia nuklearnego i zniesienia sankcji wobec Iranu. Oprócz dodatkowych myśliwców F-15 Izrael poprosił także o dostawę latających cystern, dodatkowych myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II (w tym bomb bunker buster) i wiropłatów V-22 Osprey.

Stany Zjednoczone i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie dodatkowej eskadry zaawansowanych maszyn F-15 dla Tel Awiwu w ramach ?pakietu kompensacyjnego? po tym, jak USA opowiedziało się za zniesieniem sankcji wobec Iranu w związku z osiągnięciem porozumienia w sprawie programu nuklearnego Teheranu.

Według izraelskich mediów szczegóły wniosku o dodatkową eskadrę myśliwców F-15 uzgodniono podczas niedawnego spotkania ministrów obrony USA i Izraela w Waszyngtonie. Siły Powietrzne Izraela wyraziły tym samym operacyjną potrzebę posiadania kolejnej eskadry myśliwców F-15, aby utrzymać kręgosłup sił powietrznych.

Choć szczegóły porozumienia nie zostały jeszcze ujawnione, jednakże niektóre źródła mówią o myśliwcach w standardzie Silent Eagle, które wyposażono by w opracowane i rozwijane przez Izrael systemy.

F-15SE Silent Eagle to proponowana przez Boeinga modernizacja myśliwców F-15E Strike Fighter. Konstrukcja wykorzystuje rozwiązania wynikające z doświadczeń wynikających z technologii stealth. W budowie maszyn wykorzystuje się materiały pochłaniające fale radarowe, maszyna posiada wewnętrzne luki uzbrojenia, co sprawia, że maszyna osiąga właściwości stealth znacznie większe od swoich poprzedników. Dodatkowo maszyny te mogą przenosić większe ilości uzbrojenia oraz dodatkowe zbiorniki konforemne, które znacząco wydłużają zasięg operacyjny maszyn.

Analitycy portalu Fleets AnalyzerFlightglobal wskazują, że na chwilę obecną Siły Powietrzne Izraela operują 25 myśliwcami F-15I Raam ? najmłodsza maszyna ma 16 lat ? oraz 58 starszych myśliwców F-15A/C.

Tak zwany „pakiet kompensacyjny” zaczął się formować po tym jak w Wiedniu w dniu 14 lipca osiągnięto międzynarodowe porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. To porozumienie zniosło dotychczasowe sankcje ekonomiczne nałożone na Iran w zamian za wstrzymanie przez Teheran swoich nuklearnych zapędów. Rząd w Tel Awiwie sprzeciwiał się porozumieniu, twierdzą, że nie powstrzyma to Teheranu w jego ambicjach o pozyskanie broni jądrowej.

Inne systemy o jakie poprosił Izrael w celu utrzymania przewagi operacyjnej to wiropłaty V-22 Osprey oraz latające cysterny Boeing KC-46A, rekompensata obejmie również dodatkowe myśliwce Lockheed Martin F-35 Lightning II oraz bomby niszczyciele bunkrów (bunker buster).

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.