Fot. Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License 1.2).

DORSZ wprowadza ograniczenia w ruchu lotniczym nad Polską

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) poinformowało, że od 1 do 30 września br. nad Polską północną i wschodnią będą obowiązywać ograniczenia w ruchu lotniczym, w związku z zapowiadanymi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi ?Zapad-2017?. DORSZ opublikowało szczegółowe mapy z rejonami ograniczeń.

W piątek, 1 września br. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) poinformowało, że do 30 września br. nad Polską północną i wschodnią będą obowiązywać ograniczenia w ruchu lotniczym. W tym celu zwróciło się do z wnioskiem do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) o wyznaczenie rejonów ograniczeń w polskiej przestrzeni powietrznej. Celem podejmowanego działania jest stworzenie warunków do zapewnienia bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej oraz na potrzeby wzmocnienia Narodowego Systemu Obrony Powietrznej RP.

W rejonach ograniczeń lotów wydzielonych w postaci stref EA (117 ? 120) obowiązuje całkowity zakaz wykonywania lotów z wyłączeniem:

  • loty o statusie: HEAD, STATE, SAR, HOSP, FFR i na hasło GARDA;
  • loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR);
  • loty lotnictwa państwowego Rzeczypospolitej Polskiej;
  • loty lotnictwa ogólnego (GA) wykonywane przez załogowe statki powietrzne klasy samolot i śmigłowiec;
  • loty lotnictwa państw sojuszniczych po uzgodnieniu z COP-DKP.

Wszystkie szczegóły dotyczące przedmiotowych ograniczeń w żegludze powietrznej zawarte są w NOTAM N 3780/17, N 3773/17, N 3774/17, N 3775/17. Ponadto, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje po złożeniu odpowiedniego wniosku do Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego (COP-DKP), nie później niż 24 godziny przed planowanym lotem.

DORSZ ostrzega przed użytkowaniem bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów (UAV) oraz sportowych urządzeń latających (motolotnie, paralotnie oraz balony) w strefach objętych ograniczeniami. Za złamie zakazów grożą kary grzywny, ograniczenia i pozbawienia wolności (ustawa Prawo Lotnicze art. 212).

Rzecznik prasowy DORSZ, ppłk Piotr Walatek powiedział, że wprowadzone strefy znajdują się do 30 km od granicy w głąb kraju, do wysokości 2.000 metrów od uśrednionego poziomu morza:

Od piątku przez miesiąc wzdłuż wschodniej granicy będą obowiązywały ograniczenia ruchu powietrznego, nie wpłyną one na lotnictwo komunikacyjne. Na wniosek Dowódcy Operacyjnego zostały wprowadzone cztery rejony ograniczenia lotów, ma to związek z działaniami sił zbrojnych wspólnie ze Strażą Graniczną. Ograniczenia mają stworzyć warunki do bezpiecznego wykonywania lotów w tym rejonie przez lotnictwo państwowe. Generalnie nie będzie to miało skutków dla lotnictwa komunikacyjnego, ograniczenia obejmą lotnictwo sportowe i prywatne statki powietrzne.

Rzecznik podkreślił, że wspólne działania Sił Zbrojnych RP i Straży Granicznej odbywają się cyklicznie w różnych rejonach kraju, podobne ograniczenia wprowadzano wcześniej np. w Bieszczadach i na Podlasiu. Choć tym razem powód wprowadzenia ma źródło zewnętrzne, związane z planowanymi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi ?Zapad-2017?, które odbędą się w dniach 14-20 września br. w obwodzie kaliningradzkim oraz na terytorium Białorusi i niepokojów ze strony Polski oraz państw bałtyckich z tego powodu, choć jest zasadniczo procedurą standardową.

STREFY OGRANICZEŃ LOTÓW NAD POLSKĄ 1-30.09.2017:

Dwie strefy ograniczeń w ruchu lotniczym w woj. warmińsko-mazurskim na odcinku granicznym z Rosją (obwód kaliningradzki). / grafika: DORSZ/pansa.pl

Strefa ograniczeń w ruchu lotniczym w woj. podlaskim, mazowieckim i lubelskim na odcinku granicznym z Białorusią. / grafika: DORSZ/pansa.pl

Strefa ograniczeń w ruchu lotniczym w woj. lubelskim i podkarpackim na odcinku granicznym z Ukrainą. / grafika: DORSZ/pansa.pl

Źródła:

do.wp.mil.pl: Ograniczenia dla ruchu lotniczego

pap.pl: Od piątku ograniczenia ruchu powietrznego na wschodzie kraju

Czytaj także:

Baltic Air Policing: Siedem amerykańskich F-15C Eagle wylądowało na Litwie [FOTO]

Zapad-2017: Masowa mobilizacja rezerwistów Zachodniego Okręgu Wojskowego w Rosji

Strefa zakazu lotów nad NSF Redzikowo od października

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.