F-16D Fighting Falcon należący do Egipskich Sił Powietrznych. Źródło: Wikimedia Commons

Dostawy myśliwców F-16 Block 52 dla Egiptu

Według oświadczenia ambasady USA w Kairze, Stany Zjednoczone dostarczyły osiem myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighing Falcon Block 52 do Egiptu, jako część pakietów wojskowych dla Egiptu odmrożonych wcześniej w tym roku.

W oświadczeniu wydanym w czwartek zaznaczono, że Waszyngton dostarczy myśliwce bezpośrednio z terenu Stanów Zjednoczonych do bazy lotniczej w zachodniej części miasta Kair. Zaznaczono także iż Stany Zjednoczone mogą dostarczyć kolejne cztery myśliwce F-16 Fighing Falcon do Egiptu na jesieni br. Ponadto Stany Zjednoczone zobowiązały się do zapewnienia wsparcia technicznego maszyn oraz szkolenia egipskich pilotów i obsługi naziemnej. Dostarczone maszyny natychmiast wcielono do służby.

?Ekstremiści zagrażają regionalnemu bezpieczeństwu, a te systemy uzbrojenia zapewnią niezbędne narzędzia, które pomogą Egiptowi w walce z terroryzmem.? powiedział maj. gen. Charles Hooper, cytowany na stronie internetowej ambasady.

Nowo dostarczone maszyny dołączą do floty 240 maszyn F-16 Fighting Falcon, 53 maszyn J-7 Airguard, 60 maszyn Mirage V, 18 maszyn Mirage 2000, około 62 Mig-21 Fishbed oraz 32 F-4 Phantom II. Wcześniej w tym miesiącu Egipt otrzymał dostawę trzech myśliwców Rafale z Francji. Relacje na linii Stany Zjednoczone-Egipt pogorszyły się w 2013 roku. Miało to miejsce po tym, jak byłby już prezydent Egiptu Mohamed Morsi z Bractwa Muzułmańskiego został obalony przez wojsko po masowych protestach ludności cywilnej przeciwko jego rządom, wówczas Stany Zjednoczone ograniczyły wsparcie dla Egiptu i zawiesiły wcześniej uzyskane porozumienie co do dostawy 10 śmigłowców szturmowych Apache do Kairu.

Pomimo przewrotu i objęcia władzy przez generalicję na czele z generałem Abdel Fattah el-Sisi, który później został wybrany na prezydenta, relacje pomiędzy oboma państwami stale się poprawiają. Pomimo obaw, że Egipt pozostaje w tyle w kwestii reform demokratycznych, Egipt jest nadal jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie. Pod koniec marca, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama wydał decyzje o podniesieniu wcześniejszej decyzji o wstrzymaniu transferu broni do Kairu. To pozwoliło na wznowienie dostaw amerykańskiej broni o wartości ponad 1.3 mld USD. Decyzja uwolniła kontrakty na dostawę 12 wielozadaniowych myśliwców Lockheed Martin F-16 Fighing Falcon, 20 pocisków Harpoon Boeinga oraz 125 czołgów M1A1 Abrams wykonanych przez General Dynamics. W zeszłym miesiącu, Waszyngton dostarczył dwa kutry rakietowe typu Ezzat, podwajając liczbę tego rodzaju jednostek w służbie egipskiej marynarki wojennej.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.