Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON.

Dostawy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun

W dniu 20 grudnia br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A., Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał kontrakt ze spółką Mesko S.A. na dostawy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (ppzr) Piorun dla Wojska Polskiego.

We wtorek, 20 grudnia br. o godz. 15:30 z udziałem Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza miała miejsce uroczystość podpisania kontraktu pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a spółką Mesko S.A. na dostawy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (ppzr) Piorun dla Wojska Polskiego. Po podpisaniu umowy, szef MON podkreślił, że ppzr Piorun jest bronią defensywną, a do końca 2016 roku MON wyda cały budżet przewidziany na modernizację techniczną sił zbrojnych.

W obecności szefa MON Antoniego Macierewicza oraz Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusza Siwko, sygnatariuszami umowy byli: Szef Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Dariusz Pluta, Prezes Zarządu MESKO S.A. Waldemar Skowron oraz członek Zarządu MESKO S.A. Dariusz Szlafka.

Umowa, warta 932 mln PLN obejmuje 1.300 przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun oraz 420 mechanizmów startowych i zostanie zrealizowana w latach 2017 ? 2022, a pierwsze zestawy trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostaną utworzone w przyszłym roku, gdyż to ? jak podkreślił Macierewicz ? idealna broń dla tej formacji. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do podpisania kontraktu:

Podziękowania należą się tym wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że umowa jeszcze przed końcem roku mogła być zawarta. Umowa opiewa na 932 mln złotych, w jej ramach SZ RP pozyskają 1.300 sztuk rakiet oraz 420 mechanizmów startowych, to jeden z większych kontraktów, co więcej takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 roku. (?) Pierwsze brygady w końcu tego roku zaczną być wyposażane w tę broń. (?) To jest broń defensywna, obronna, to nie jest broń agresywna. My wyposażamy nasze jednostki wojskowe przede wszystkim w broń, która ma chronić Polskę, a nie zagrażać i atakować kogokolwiek. (?) Kontrakt ten kończy realizację tegorocznego budżetu, którego efektem jest pełne wydatkowanie wszystkich pieniędzy jakie podatnicy nam przekazali na modernizację polskiej armii. Po raz pierwszy od wielu lat, ten budżet będzie w do końca zrealizowany, po raz pierwszy ani jedna złotówka powierzona nam przez Sejm i przez obywateli nie zostanie zmarnowana , ale każda będzie wydana na uzbrojenie polskiej armii i uzbrojenie nowych jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (ppzr) Piorun (Man-portable air-defence system; MANPADS) jest bardzo głęboką modernizacją rakiety Grom. Ma większy zasięg, niż ppzr Grom i większą odporność na zakłócenia. Została też zwielokrotniona precyzja naprowadzania – aż dwukrotnie zwiększono zasięg wykrycia i śledzenia celów. Z racji wprowadzenia do zestawu celownika termalnego Piorun jest w stanie zwalczać cele nie tylko w dzień, ale i w nocy. Zestaw Piorun przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych znajdujących się na pułapach od 10 m do ok. 4 kilometrów oraz w odległości od 500 m do ponad 6.000 m. Wyrób otrzymał Nagrodę Prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w 2016 roku. Według szefa MON, ppzr Piorun to idealna broń dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON.

Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON.

W zakresie zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu (Very Short Range Air Defense System; VSHORAD) takich jak ppzr Piorun, w dniu 24 listopada br. w Zakładach Mechanicznych ?Tarnów? S.A. miała miejsce uroczystość podpisania umowy na dostawy pierwszych 6 baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich (pzra) Pilica dla Wojska Polskiego w latach 2019 ? 2022 (czytaj więcej: Tarnów: Podpisanie umowy na dostawy przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica).

Źródło: mon.gov.pl: Umowa na zakup zestawów „PIORUN”

Czytaj także:

Dostawa dywizjonowych modułów ogniowych ?Regina? dla Wojska Polskiego

Macierewicz: Polska kupi tysiące dronów dla Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych

Aplikacje na smartfony dla żołnierzy WOT

Dostawy optoelektroniki dla Wojsk Lądowych i Obrony Terytorialnej [FOTO]

Minister Macierewicz odebrał 9 armatohaubic Krab dla Wojska Polskiego

Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.