Dowództwo Marynarki Wojennej zostanie przeniesione do Stolicy

Dowództwo Marynarki Wojennej zostanie przeniesione do Warszawy. W przyszłym roku polskimi siłami morskimi kierować będzie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

Jest to skutek podpisanej w lipcu przez Bronisława Komorowskiego reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Dziś zostanie przekazana decyzja o rozformowaniu dowództwa MW w Gdyni. Z tej okazji rano na wszystkich okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Tym samym obecny dowódca Kontradmirał Marian Ambroziak obejmie stanowisko Zastępcy Szefa Inspektoratu/Szefa Zarządu Morskiego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

Marynarka Wojenna RP/mw.mil.pl / M. Kluczyński

Marynarka Wojenna RP/mw.mil.pl / M. Kluczyński

W Gdyni będzie funkcjonować Centrum Operacji Morskich. Będzie ono odpowiadać za planowanie i nadzór działań Marynarki Wojennej na morzu, w powietrzu i na lądzie. Centrum będzie także odpowiedzialne za przygotowywanie okrętów i ich załóg do pełnienia służby. W chwili obecnej Marynarka Wojenna RP dysponuje ok. 40 okrętami bojowymi, 40 pomocniczymi jednostkami pływającymi oraz kilkudziesięcioma samolotami i śmigłowcami. W MW służy ok. 9 tysięcy marynarzy.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.