Dowództwo NORAD przenosi łączność do Góry Cheyenne

Admirał William Gortney, dowódca NORAD, odpowiedzialnego za ostrzeżenia przed atakiem rakietowym i lotniczym na terytorium kontynentu północnoamerykańskiego, zapowiedział przeniesienie środków łączności jednostki do Cheyenne Mountain Complex w stanie Kolorado.

Sklep Urodzeni Patrioci

Głównym powodem decyzji jest ochrona czujników oraz serwerów wrażliwych na impuls elektromagnetyczny (EMP), a według adm. Gortney’a naturalna struktura Góry Cheyenne zapewni wystarczającą osłonę przed potencjalnym atakiem przeciwnika.

„Jest wiele do zrobienia, aby przenieść zdolności komunikacyjne do Góry Cheyenne. Moim głównym problemem była kwestia wystarczającej przestrzeni wewnątrz Góry dla tych, którzy chcą tam się przenieść, ale nie jestem zobligowany do dyskusji, kto tam zajmuje przestrzeń.” – powiedział admirał.

W lipcu 2006 roku na teren bazy lotniczej Peterson w Colorado Springs przeniesiono dowództwo NORAD oraz Dowództwo Północne (USNORTHCOM), poprzednio znajdujące się w wewnątrz Góry Cheyenne. Powodem było ustanie zagrożenia atakiem rakietowym oraz względy logistyczne.

Decyzja adm. Gortney’a przywraca status ośrodka w Cheyenne Mountain Complex i jego roli, podobnej jak w czasach zimnej wojny, kiedy istniało zagrożenie atakiem nuklearnym ze strony Związku Sowieckiego.

Zarówno ośrodek w Cheyenne, jak i baza lotnicza Peterson są objete 10-letnim kontraktem Pentagonu z Raytheon Company na podtrzymywanie i ulepszanie możliwości ostrzeżeń przez zagrożeniami lotniczymi, rakietowymi oraz kosmicznymi. Koncern prowadzi także – w ramach kontraktu – bliżej nieokreślone prace w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii oraz Offut w Nebrasce.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty