Dragoon Ride – amerykańskie Strykery na polskich drogach

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki przeprowadzają marsz drogowy jednostek 2. Pułku Kawalerii Pancernej, wyposażonych w transportery Stryker, przez terytorium Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Poszczególne pododdziały 3. szwadronu, stacjonującego w Polsce, Estonii i Litwie, będą miały do pokonania łącznie 1800 km.

W ramach ćwiczenia Dragoon Ride do miejsca stałego stacjonowania w Niemczech powrócą transportem drogowym (o własnych siłach) pododdziały, które brały udział w rotacyjnych ćwiczeniach w ramach operacji Atlantic Resolve. W szkoleniu weźmie udział łącznie 9 kolumn, wyposażonych w około 90 transporterów Stryker i pojazdy wsparcia.

Po drodze kolumnie transporterów towarzyszyć będzie żandarmeria wojskowa oraz prowadzące rozpoznanie oraz przerzut zaopatrzenia samoloty sił powietrznych oraz śmigłowce 12. Brygady Lotnictwa Bojowego wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Nadzorem w trakcie operacji Marsz Dragonów zajmuje się przerzucony do Europy w lutym br. komponent wydzielony ze składu dowództwa 4. Dywizji Piechoty US Army.

Mapka pokazująca trasę konwoju Dragoon Ride, którym 3. szwadron 2. Pułku Kawalerii wraca do macierzystego garnizonu. Warto zaznaczyć, iż szwadron ten w praktyce stanowi batalion na transporterach kołowych Stryker. Wszystkie jego trzy pododdziały (szczebel kompanii) rozmieszczono trzy miesiące temu we wschodniej Europie. Iron w Estonii, Lightning na Litwie i Killer w Polsce.

Z terytorium Polski w operacji uczestniczyć będzie pododdział Killer z 3. szwadronu 2. Pułku Kawalerii, który przemierzy przez nasz kraj w kierunku południowym na terytorium Republiki Czech. Wedle informacji strony amerykańskiej, w Czechach kompanie szturmowe 3. szwadronu (Iron z Estonii, Lightning z Litwy oraz Killer z Polski) połączą się z ćwiczącymi tam pododdziałami i 1 kwietnia dotrą do garnizonu w bawarskim Vilseck, czyli do miejsca stacjonowania.

Celem ?Dragoon Ride? jest zgodnie z zapewnieniami US Army sprawdzenie zdolności logistycznych jednostek wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, a także zademonstrowanie możliwości przerzutu sił na terytorium krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=vbTgN4b6o-Y]

Źródło: dziennikzbrojny.pl, polska-zbrojna.pl, defence24.pl

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.