ISIS. źródło: http://www.thecabletimes.com/

Drony w rękach Państwa Islamskiego ? ataki w Iraku

Początkiem października br. miał miejsce zaskakujący atak przeprowadzony przez tzw. Państwo Islamskie na pozycje kurdyjskich i francuskich żołnierzy w Iraku. Dron, przekształcony w improwizowany ładunek wybuchowy, w wyniku eksplozji zabił dwóch Kurdów i ranił dwóch Francuzów. Atak ten obrazuje skalę zagrożenia, co do którego odpowiedź ze strony państw koalicji zwalczającej ISIS nie została jeszcze przygotowana.

2 października br. na przedmieściach irackiego miasta Irbil, siły kurdyjskie zestrzeliły niewielkich rozmiarów drona, którego operatorem była osoba związana z tzw. Państwem Islamskim (ISIS). W celu sprawdzenia dokładnie jaką technologią dysponuje ISIS, Kurdowie przetransportowali maszynę do jednego ze swych posterunków. W czasie rozkręcania drona na części, ten wybuchł zabijając dwóch żołnierzy kurdyjskich. Ponadto, jak wynika z raportu francuskiej gazety Le Monde, w wyniku wybuchu rannych zostało także dwóch francuskich żołnierzy wojsk specjalnych1. Jak się okazało, Państwo Islamskie z powodzeniem zdołało wykorzystać maszyny bezzałogowe niemalże jak zdalne improwizowane ładunki wybuchowe (ang. Improvised Explosive Device, IED).

Jak stwierdził jeden z wyższych urzędników amerykańskich, znający szczegóły wybuchu, małej wielkości dron nie jest przeszkodą w używaniu ich jako broni. Ładunek wybuchowy w środku drona był zakamuflowany w formie akumulatora ? była w nim bardzo mała ilość materiału wybuchowego, jednak wystarczająca do eksplozji i zabicia ich [kurdyjskich żołnierzy ? red.], stwierdził urzędnik.

Od pewnego czasu, Państwo Islamskie używa dronów do misji zwiadowczych, jednak od września tego roku podjęte zostały minimum dwie próby użycia bezzałogowców do ataku na irackich żołnierzy. Zmusiło to amerykańskich dowódców działających w Iraku do nakazania żołnierzom zwracania bacznej uwagi na wszystkie obiekty latające i traktowania ich jako potencjalne ładunki wybuchowe2.

Warto nadmienić, że Państwo Islamskie używa dronów znacznie mniejszych od tych, które są powszechnie w użyciu przez Stany Zjednoczone (jak chociażby MQ-9 Reaper)3. Na wyposażeniu ISIS znajdują się bezzałogowce typu DJI Phantom, które można nabyć bez większych trudności m. in. na stronie Amazon.com. Dron użyty m. in. w czasie ataku na irackie wojsko 1 października br. miał zaledwie wymiary 30 x 30 cm.

Poniższe nagranie wideo obrazuje sposób używania dronów DJI Phantom do przenoszenia bomb. Na nagraniu są drony używane przez syryjskich rebeliantów oraz Hezbollah.

Stany Zjednoczone od dłuższego czasu zmagają się z nowym rodzajem zagrożenia na terenie Syrii i Iraku. Już w marcu br. w sieci pojawiły się nagrania z dronów operowanych przez ISIS, które przeprowadzały rozpoznanie nad amerykańskimi bazami4.

Jak twierdzą amerykańscy urzędnicy powiązani z Pentagonem, Departament Obrony (ang. Department of Defense, DoD) poświęca coraz więcej środków na zwalczenie tego zagrożenia. Latem tego roku, Pentagon zwrócił się do Kongresu o użyczenie dodatkowych 20 mil. Dolarów, by zwalczyć bezzałogowce ISIS5.

Nie tylko jednak Pentagon szuka sposobu na zwalczanie dronów. Centralna Agencja Wywiadowcza (ang. Central Intelligence Agency, CIA) oraz Agencja Wywiadu Wojskowego (ang. Defense Intelligence Agency, DIA) gromadzą i analizują wszystkie informacje dot. samolotów bezzałogowych używanych przez ISIS. Ponadto, obecny sekretarz Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (ang. US Army) Eric Fanning utworzył specjalny urząd, którego celem jest szukanie sposobu na zwalczanie dronów.

Amerykańscy żołnierze używają także specjalnego uzbrojenia skonstruowanego specjalnie do zwalczania dronów. Mowa o karabinie Battelle DroneDefender, który jest widoczny na zdjęciu P. Singera opublikowanym na Twitterze. Karabin ten, według strony producenta, nie wymaga długiego szkolenia jego operatorów. Ponadto, jest to broń niekinetyczna, czyli nie używa pocisków ? jej zadaniem jest zakłócić kontrolę nad dronem i zneutralizowaniem go w taki sposób, by nie reagował na działania operatora6. Nie jest jednak wiadome jak wielu żołnierzy z innych państw posługuje się podobnymi urządzeniami do zwalczania samolotów bezzałogowych.

Czytaj więcej:

Amerykańskie systemy HIMARS uderzyły w cele ISIS w Syrii

„Charles de Gaulle” ruszy do walki z ISIS

Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [wideo]

Źródła:

1 T. Gibbons-Neff, ISIS used an armed drone to kill two Kurdish fighters and wound French troops, report says, https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2016/10/11/isis-used-an-armed-drone-to-kill-two-kurdish-fighters-and-wound-french-troops-report-says/, dostęp: 14.10.2016.

2 E. Schmitt, M. S. Schmidt, Pentagon Confronts a New Threat From ISIS: Exploding Drones, http://www.nytimes.com/2016/10/12/world/middleeast/iraq-drones-isis.html, dostęp: 14.10.2016.

3 Predator B RPA, http://www.ga-asi.com/predator-b, dostęp: 14.10.2016.

4 E. Schmitt, M. S. Schmidt, Pentagon?, op. cit.

5 J. Judson, Pentagon Asks for More Money To Counter ISIS Drones, http://www.defensenews.com/story/defense/2016/07/08/pentagon-needs-more-money-counter-islamic-state-drones/86867452/, dostęp: 14.10.2016.

6 T. Gibbons-Neff, The U.S. is apparently using anti-drone rifles against the Islamic State, https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2016/07/26/the-us-is-apparently-using-anti-drone-rifles-against-the-islamic-state/, dostęp: 14.10.2016.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.