Czołg podstawowy Challenger 2 w barwach narodowych Wielkiej Brytanii, / fot. BAE Systems.

DSEI 2017: Zakres modernizacji czołgów Challenger 2 od BAE Systems

Podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2017, brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems przedstawił zakres propozycji modernizacji czołgów podstawowych Armii Brytyjskiej do standardu Challenger 2 Mark 2, realizowanej w ramach programu Life Extension Project (LEP).

Podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2017 (Defence Security and Equipment International), które zaplanowano na 12-15 września br., brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems przedstawił zakres propozycji modernizacji czołgów podstawowych Armii Brytyjskiej do standardu Challenger 2 Mark 2, realizowanej w ramach programu Life Extension Project (LEP). Informacje pojawiają się w dziewięć miesięcy po rozpoczęciu fazy oceny programu przez zespół inżynierów koncernu Team Challenger 2.

Simon Jackson, szef zespołu BAE Systems, powiedział pierwszego dnia londyńskich targów:

Przygotowujemy dla Królewskiego Korpusu Pancernego [Royal Armoured Corps; RAC ? przyp. red.] czołg Challenger 2 Mark 2, dostosowany dla żołnierza brytyjskiego z najnowszymi i najlepszymi czujnikami, systemem kierowania ogniem i stanowiskami pracy załogi. Kiedy załoga wsiądzie do czołgu Challenger 2 Mark 2, pierwszą rzeczą, jaką zobaczą, będzie nowe, nowoczesne stanowisko dowódcy, zaprojektowane specjalnie dla Armii Brytyjskiej. Wszystkie systemy – w tym uzbrojenie, układy celownicze, świadomość sytuacyjna, zarządzanie walką i przetrwaniem na polu walki – będą uruchamiane i zarządzane z tego jednego, zintegrowanego stanowiska dowódcy.

Jackson dodał, że nowoczesna architektura elektroniki oraz wideo, opartych na wszystkich systemach pojazdu, pozwoli dowódcy przenosić wykonywanie zadań na innych członków załogi, takich jak kierowanie czy przekazanie danych z dodatkowych czujników i systemów. Z kolei wszystkie wyświetlacze i menu, obsługiwane przez załogę, będą bardziej intuicyjne oraz będą posiadać taką samą funkcjonalność jak w bojowych wozach piechoty Ajax/Scout SV (czytaj także: Ajax?y w służbie już w 2017 roku?), co pozwoli dowódcom obu pojazdów na swobodne przesiadanie się z czołgu do bwp i odwrotnie.

Nowe panele sterowania, najnowsze układy obsługi manualnej oraz inteligentne płaskie ekrany pozwolą załogom poczuć się, że posiadają nowoczesny wóz bojowy z wieloma ulepszeniami. Zapewnimy zwiększoną przeżywalność załogi i wyższe prawdopodobieństwo trafienia przeciwnika, szybszy wybór celów oraz znacznie ulepszone systemy obserwacji. ? powiedział przedstawiciel BAE Systems.

Zastosowanie tzw. otwartej architektury oznacza, że kolejne modernizacje w przyszłości zostaną przeprowadzone w prosty sposób. Team Challenger 2 zapewnia, że czołg jest gotów do uzyskania dalszych ulepszeń, takich jak systemy obrony aktywnej (active protection system; APS), przyszłe elektroniczne środki przeciwdziałania, systemy szkoleniowe czy rozszerzone systemy wspomagania decyzji. Istnieją również możliwości, aby Challenger 2 był kompatybilny z nowymi technologiami, w tym promowanej przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii koncepcji otwartej architektury, tak aby zmodernizowany wóz bojowy mógł być zdolny do działania z bezzałogowymi pojazdami naziemnymi (UGV) i latającymi (UAV) oraz ? potencjalnie ? autonomicznymi pojazdami. Może to oznaczać dzielenie się danymi świadomości sytuacjyjnej, a nawet koordynowanie ataku lub obrony przy użyciu wielu systemów bezzałogowych.

Jackson wyjaśnił, że celem BAE Systems jest zaoferowanie rozwiązania, które w pełni sprosta potrzebom Armii Brytyjskiej i celowi, które postawiło nam Ministerstwo Obrony ? utrzymania czołgów w służbie do 2035 roku w sposób najbardziej efektywny i możliwie najwydajniejszy, ale też chcemy dopasować ten wspaniały czołg do nowych potrzeb, oddając żołnierzom znacząco lepszy pojazd, który będzie można łatwo dalej modernizować do wymagań pola walki w ramach dostępnego budżetu.

Partnerami BAE Systems w programie Life Extension Project (LEP) są General Dynamics Land Systems-UK i QinetiQ Group plc w zakresie integracji systemów i inżynierii, a także General Dynamics Mission Systems International, Leonardo-Finmeccanica (ex-Selex ES Ltd.), Moog i Safran Electronics & Defense (ex-Sagem) w zakresie specjalistycznych technologii.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało kontrakty o wartości 23 mln GBP każdy na realizację fazy oceny programu LEP rodzimemu BAE Systems oraz niemieckiemu Rheinmetall Land Systeme GmbH w dniu 22 grudnia 2016 roku. Odrzucono tym samym ofertę zespołów Lockheed Martin UK i Elbit Systems UK (czytaj także: Lockheed Martin zmodernizuje brytyjskie czołgi Challenger 2?), General Dynamics UK Ltd., KMW GmbH & Co. KG, CMI Defence S.A., RUAG Defence, które zaproszono do składania ofert w dniu 11 kwietnia 2016 roku.

Fot. BAE Systems.

Źródło:

baesystems.com: Team Challenger? 2 offers a future-ready Main Battle Tank

Czytaj także:

DSEI 2017: Lockheed Martin UK prezentuje miniaturowego drona Outrider [WIDEO]

DSEI 2017: Nowe kołowe wozy bojowe od fińskiej spółki Patria

DSEI 2017: MBDA UK ujawnił demonstrator broni laserowej Dragonfire

Brytyjskie czołgi, bwp i artyleria rakietowa trafią do Estonii w 2017 roku

USA: Kontrakt na modernizację czołgów M1A2 Abrams do standardu SEPv3

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.