Duński myśliwiec wielozadaniowy F-16AM (E-008) na RIAT 2014. Źródło: Wikimedia Commons.

Dania wyśle wojsko na Bliski Wschód?

W piątek, w dniu 4 marca 2016 roku, premier Danii, Lars Lokke Rasmussen ogłosił plany wysłania około 400 żołnierzy oraz myśliwców F-16 Fighting Falcon do Iraku i Syrii w celu walki z Państwem Islamskim (ISIS).

Dania jest gotowa na wysłanie myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon i 400 żołnierzy do Iraku i Syrii do walki z Państwem Islamskim. Stanowisko duńskiego rządu uzyskało poparcie większości partii politycznych zasiadających w parlamentarnej komisji do spraw zagranicznych.

?Na podstawie dzisiejszego spotkania przedstawi pod parlamentarne głosowanie projekt ustawy o wzmocnieniu walki z IS [Państwo Islamskie]? stwierdził premier Danii, Lars Lokke Rasmussen, dodając, iż głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 19 kwietnia.

Duński wkład w walkę z Państwem Islamskim obejmie również maszynę transportową, która będzie dostępna od połowy 2016 roku. Wśród 400 żołnierzy, którzy zostaliby wysłani na Bliski Wschód, znajdowaliby się piloci, obsługa naziemna oraz 60 operatorów z sił specjalnych.

?Wysłanie duńskich kobiet i mężczyzn na misje w najbardziej zapalne rojony świata to poważna decyzja. Dlatego jestem wdzięczny, że propozycja rządu cieszy się szerokim poparciem ze strony partii politycznych w parlamencie? powiedział Rasmussen.

Dania jest częścią międzynarodowej koalicji na czele z USA walczącej z Państwem Islamskim, ale jak do tej pory duńskie działania skupiały się wyłącznie na terytorium Iraku. Od października 2014 roku do października 2015 roku w Iraku stacjonowało siedem myśliwców F-16 Fighting Falcon wspierających walkę z ISIS. Obecnie w bazie lotniczej Al-Asad nieopodal Bagdadu stacjonuje 120 żołnierzy, których głównym zadaniem jest szkolenie irackich żołnierzy i kurdyjskich sił bezpieczeństwa.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.