Węgierski Gripen w czasie pokazów lotniczych RIAT 2014 / Wikimedia Commons.

Dwa wypadki Gripenów w ciągu miesiąca

Dwa węgierskie myśliwce JAS 39C/D Gripen uległy wypadkom w ciągu miesiąca. Pierwszy 19 maja br. w czasie ćwiczeń Lion Effort 2015 w Czechach, a drugi 10 czerwca br. w środkowych Węgrzech.

Sklep Urodzeni Patrioci

Ostatni wypadek miał miejsce w bazie lotniczej Kecskemét (mieści się tam 59. Dezső Szentgyörgyi Harcászati Repülőbázis; 59. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego im. Dezső Szentgyörgyi), gdzie co kilka lat odbywają się słynne pokazy lotnicze. Przed południem, w środę 10 czerwca br., podczas rozbiegu do rutynowego lotu treningowego doszło do awarii podwozia jednomiejscowego JAS 39C eskadry Puma i pilot, mjr Sandor Kadar nie mógł schować przedniej goleni, która zablokowała się w pozycji częściowo wysuniętej. W tej sytuacji nie było mowy o normalnej procedurze lądowania, więc podjęto decyzję o awaryjnym przyziemieniu na brzuchu. Po wypaleniu paliwa, pilot posadził maszynę na pasie, lecz ta po chwili w sposób niekontrolowany skierowała się na trawę. Węgier katapultował się, a Gripen został częściowo uszkodzony i możliwe, że nadaje się do remontu. Pilot nie odniósł poważnych obrażeń, ale został przewieziony do szpitala.

Foto: EPA.

Foto: EPA.

Miesiąc wcześniej, w dniu 19 maja br., w czasie międzynarodowych ćwiczeń Lion Effort 2015, odbywających się w Republice Czeskiej, dwumiejscowym JAS 39D lecieli węgierscy generałowie. Maszyna po wylądowaniu w 21. Bazie Lotniczej Čáslav z niewiadomych przyczyn nie mogła wyhamować. Obaj piloci musieli się katapultować, a samolot zatrzymał się dopiero na pobliskim polu. Węgierscy wojskowi nie zostali ranni, ale maszyna uległa kompletnemu zniszczeniu.

gripen_epa_625

Foto: PAP/EPA / STR.

Zastępca szefa sztabu sił zbrojnych Węgier gen. Zoltan Orosz powiedział, że wszystkie samoloty JAS 39C/D używane w siłach powietrznych tego kraju zostały uziemione. Natomiast rzecznik Saab Group, producenta Gripenów powiedział dla AFP, że:

W pełni współpracujemy z władzami w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Nigdy nie spekulujemy na temat przyczyn przed bardzo dokładną analizą wypadku. Nasze systemy bezpieczeństwa są sprawne i skuteczne, a sam sprzęt od wielu lat działa w licznych państwach, dał się poznać jako bezpieczny i stabilny.

W listopadzie 2001 roku Węgry podpisały umowę o leasingu 14 myśliwców wielozadaniowych JAS 39A/B ze szwedzkich zapasów, ale w 2003 roku zmieniono je na 12 jednomiejscowych JAS 39C i 2 dwumiejscowe JAS 39D, które zostały dostarczone w latach 2006-2007. Umowa obowiązywała do 2016 roku, lecz w 2012 roku wydłużono ją do 2026 roku.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty